Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach
Za zmianą miejsca idą zmiany programowe. W tym roku nie zabranie totalnie nowych i mocnych akcentów!
• Dwie sale projekcyjne!
• W tym roku laureatowi konkursu krótkich metraży zostanie wręczona STATUETKA!
• Nagroda Młodych Widzów!
• Festiwalowe, animowane INTRO!
• ….
Nie zabraknie filmów artystycznych, w których duże znaczenie ma sztuka operatorska, nieszablonowe podejście do tematu, rodzaj poszukiwania nowego języka filmowego. Postaramy się o kino gatunkowe i dokumentalne! Będzie w czym wybierać i o czym dyskutować.
CZWARTEK 20.10 – Sala koncertowa, II piętro
10:00 KRÓTKO! TOSIEK! pokaz filmów konkursowych dla szkolnych grup / Nagroda Młodej Widowni
19:00 Set 1 KRÓTKO! TOSIEK! – pokaz konkursowych krótkich metraży, głosowanie publiczności
„IO”
reżyseria: Jerzy Skolimowski
występują: Sandra Drzymalska, Lorenzo Zurzolo, Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Organek oraz Isabelle Huppert
zdjęcia: Michał Dymek
produkcja: Polska, Włochy 2022
język oryginalny: polski, włoski
gatunek: dramat
czas: 88 min.
dystrybucja: Gutek Film
„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w wilgotnych oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Za ekspresyjną, kreacyjną stronę „IO” odpowiadają operator Michał Dymek i wybitna montażystka, Agnieszka Glińska. Monumentalną, uwznioślającą każdy oddech osiołka muzykę skomponował Paweł Mykietyn.
Polski kandydat do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy!
Prelekcja: Janusz Wróblewski – krytyk filmowy, dziennikarz Tygodnika POLITYKA
PIĄTEK 21.10 – Sala koncertowa, II piętro
19:00 Set 2 KRÓTKO! TOSIEK! pokaz konkursowych krótkich metraży, głosowanie publiczności
„The Silent Twins” PREMIERA
reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
występują: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Jodhi May, Jack Bandeira, Leah Mondesir-Simmonds, Eva-Arianna Baxter
zdjęcia: Jakub Kijowski
kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania 2022
język oryginalny: angielski
gatunek: dramat
czas: 113 min.
dystrybucja: Gutek Film
Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes „Silent Twins” to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”.
Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, która o tym, co w nas dzikie i nieokiełznane opowiada z lekkością tanecznych kroków, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką „Silent Twins”, choć zrealizowany w oparciu o reportaż Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet.
Zdobywca Złotych Lwów oraz nagród za najlepszą muzykę i scenografię na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!
SOBOTA 22.10 – Sala kameralna 103, I piętro
>>Domówka u Tośka<<
18:00 „Lombard” PRZEDPREMIERA
reżyseria: Łukasz Kowalski
zdjęcia: Stanisław Cuske
kraj produkcji: Polska 2022
gatunek: dokumentalny
czas: 75 min.
dystrybucja: Against Gravity
„Lombard”, wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity i hit festiwali na całym świecie.
Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy, dzięki szalonym marketingowym pomysłom Wieśka i czułemu sercu Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą. Wkrótce jednak biznes znajduje się na krawędzi, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę.
„Zdaje się, że coraz trudniej jest odnaleźć humor w otaczającym świecie, jednak bohaterowie filmu znajdują najbardziej uniwersalne, ludzkie sposoby, by nas rozśmieszyć. (…) Reżyser filmu wykonał tak wspaniałą pracę, obserwując z uwagą wielowarstwowość swoich bohaterów. To piękny przykład, że należy cenić życie w jego najbardziej banalnej prostocie. Lombard dowodzi, że aby dostrzec wspaniałą historię, my, twórcy, powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte na wszelkie zakamarki naszej rzeczywistości” – z werdyktu Jury Konkursu Głównego Millennium Docs Against Gravity, na którym film zdobył Grand Prix.
Ogłoszenie wyników konkursu KRÓTKO! TOSIEK! omówienie filmów i dyskusja z Jurorami, wręczenie statuetki, wręczenie dyplomu od Młodej Widowni.
21:00 „Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę”
reżyseria: Michał Krzywicki
występują: Michał Krzywicki, Dagmara Brodziak, Marek Kalita, Marek Dyjak, Philippe Tłokiński
zdjęcia: Łukasz Suchocki
produkcja: Polska 2021
gatunek: Akcja / Sci-Fi
czas trwania: 98 min.
dystrybucja: Velvet Spoon
„Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę” to jeden z pierwszych polskich filmów science fiction w XXI wieku, w fascynujący sposób łączący niepokojącą wizję przyszłości z inspiracjami „Łowcą androidów”. Polska, rok 2028. Osoby skazane za ciężkie przestępstwa poddaje się automacji. Goli im się głowy, a na szyjach zapina obroże, które regularnie wstrzykują do organizmu odurzającą substancję otępiającą zmysły. Więźniowie bezpowrotnie tracą wszystkie wspomnienia, a następnie są poddawani szkoleniom do prac nie wymagających zaangażowania intelektualnego. Zautomatyzowane w ten sposób jednostki państwo wykorzystuje niewolniczo do prac społecznych lub wypożycza prywatnym przedsiębiorcom za opłatą.
SOBOTA 22.10 – Sala koncertowa, II piętro
19:00 Koncert Maleńczuk + rhytm section – SOLD OUT!
NIEDZIELA 23.10 – Sala koncertowa, II piętro
TOSIEK DZIECIOM / Rodzinny Poranek w Kinie – na seans zapraszamy wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną
11:00 „Pamiętniki Tatusia Muminka”
reżyseria: Ira Carpelan
kraj i rok produkcji: Finlandia/Polska 2021
czas trwania: 74 min
wersja językowa: dubbing
kategoria wiekowa: 5+
dystrybucja: Nowe Horyzonty
W odległej krainie leży Dolina Muminków, urzekające, przyprawiające o zdumienie miejsce pełne tajemnic. Spokojne wieczory sprzyjają snuciu niebywałych opowieści z przeszłości, a Tatuś Muminka ma ich całkiem sporo. On też był kiedyś małym Muminkiem i nie uwierzycie, co wtedy robił!
„Pamiętniki Tatusia Muminka” to polska koprodukcja na podstawie ukochanych książek Tove Jansson. Sentymentalna gratka dla nieco starszych i coś całkowicie odmiennego dla młodych widzów, którzy mogą poznać Muminki na nowo.
Przez cały czas trwania festiwalu we foyer na II piętrze zapraszamy do kawiarni festiwalowej na pyszną kawę, ciasta, przekąski .
Bilety:
Sala koncertowa, seanse otwarcia: 20 zł
Domówka u Tośka 10 zł
Tosiek dzieciom / Rodzinny Poranek w Kinie 8 zł
Bilety dostępne w Stacji Centrum, kasie Kinoteatru Polonez oraz na https://kino.cekis.pl/repertuar/
Karnet na festiwal: 50 zł (poza karnetem koncert oraz Tosiek dzieciom) do kupienia w Stacji Centrum oraz w kasie Kinoteatru Polonez.
Wspierają nas:
Miasto Skierniewice
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Studio Animacji STOPKLATKA
Radio RSC
Patron medialny: ITS Tygodnik Skierniewicki \ Skierniewice naszemiasto.pl
898 total views, 2 views today