8. mały Festiwal Filmów Polskich TOSIEK odbędzie się w dniach 08 – 12 października 2019 roku
To pięciodniowe święto polskiego kina w Skierniewicach!
Patronem Festiwalu jest operator filmowy, który urodził się i mieszkał w Skierniewicach.
* Tosiek Nurzyński * żył w latach 1935-1974 pozostawiając po sobie znakomite filmy jak m.in.„Przeprowadzka”, „Trąd”, „Niekochana”, „Walkower”, „Giuseppe w Warszawie” , „Matka Joanna od Aniołów” i in.
W tym roku wybrzmią osobowości!
Nazwiska takie jak: Żuławski, Beksiński, Edelman, Kosz – niepokorni, idący swoją indywidualną drogą, wbrew przeciwnościom i na przekór – w tym przejawia się siła osobowości!
Program mFFP obejmuje – projekcje filmów, spotkania z twórcami, konkurs filmów krótkometrażowych, warsztaty fotografii analogowej „Zainspiruj się Tośkiem” , które już ruszyły pod okiem fotografa Darka Piwowarskiego, koncert jazzowy w ramach współpracy z Klubem Jazzowym SWING, a na zakończenie łamiemy tradycję i… proponujemy spektakl! „Domówka” – komedia koncertowa. Sonia Bohosiewicz zaprasza na show – połączenie spektaklu komediowego, koncertu i improwizacji z aktywnym udziałem publiczności
08.10.2018 r., wtorek
Godz. 18:00 Wernisaż wystawy powarsztatowej: „Zainspiruj się Tośkiem” / hol Kinoteatr „Polonez”
Wystawa zdjęć młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. chor. Józefa Paczkowskiego w Skierniewicach – klasa 2 o profilu fotografia i multimedia. Inspirację stanowiły zdjęcia Antoniego Nurzyńskiego do filmów: „Giuseppe w Warszawie”(reż. Stanisław Lenartowicz) , „Walkower”(reż. Jerzy Skolimowski), „Niekochana”(reż. Janusz Nasfeter).
Prowadzący warsztaty: fotograf Darek Piwowarski
Zdjęcia wykonane techniką analogową.
Godz. 19:45 SET 1 – KRÓTKO! TOSIEK! Pokaz krótkometrażowych filmów konkursowych ok. 15 min.
Godz. 20:00 MOWA PTAKÓW (bilet: 12 zł)
Spotkanie z Xawerym Żuławskim po seansie!
Reżyseria: Xawery Żuławski
Scenariusz: Andrzej Żuławski
Zdjęcia: Andrzej J. Jaroszewicz
Muzyka: Andrzej Korzyński
Obsada aktorska: Sebastian Fabijański, Andrzej Chyra, Eryk Kulm Jr, Jaśmina Polak
Czas trwania: 138 min.
Dystrybucja: Velvet Spoon
Bohaterami Mowy ptaków są ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa – nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, sprzątaczka, kwiaciarka, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film. Ci zepchnięci na margines bohaterowie muszą poradzić sobie w świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stają dominująca postawą.
Mowa ptaków to ekranizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku Andrzeja Żuławskiego. Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz, z którym Andrzej Żuławski pracował wcześniej między innymi przy „Na srebrnym globie” i „Szamance”. Mowa ptaków jest dzięki temu wspaniałym hołdem dla jednego z najbardziej niepokornych twórców w historii polskiego kina i niezwykłym komentarzem na temat wykluczenia i mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa.
Mowa ptaków to też niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines. Mowa ptaków jest niepokorna, anarchistyczna i szalona. Nie pozwoli o sobie zapomnieć przez długie miesiące.
(opis za Velvet Spoon)
Xawery Żuławski
Urodzony w 1971 roku reżyser i scenarzysta. Jego Chaos (2006) otrzymał nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2009 roku zrealizował głośną Wojnę polsko-ruską (Srebrne Lwy na FF w Gdyni) na podstawie książki Doroty Masłowskiej. Wykładowca AMA Film Academy w Krakowie. Jest synem reżysera Andrzeja Żuławskiego i aktorki Małgorzaty Braunek.
Filmografia
2006 Chaos
2009 Wojna polsko-ruska / Polish-Russian War
2019 Mowa ptaków / Bird Talk
09.10.2019 r., środa
Godz. 20:00 SET 2 – KRÓTKO! TOSIEK! Pokaz krótkometrażowych filmów konkursowych ok. 15 min.
Godz. 20:15 MAREK EDELMAN… I BYŁA MIŁOŚĆ W GETCIE (bilety: 12 zł)
Reżyseria: Jolanta Dylewska, Andrzej Wajda
Scenariusz: Jolanta Dylewska, Agnieszka Holland
Zdjęcia: Kuba Kijowski PSC, Jolanta Dylewska PSC
Muzyka: Andrzej Korzyński
Obsada aktorska: Aleksandra Popławska, Adriana Kalska
Czas trwania: 79 min.
Dystrybucja: Against Gravity
„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman… i była miłość w Getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką. To ona okazała się największą wartością, większą nawet niż życie.
10.10.2019 r., czwartek (kinoteatr „Polonez”)
Godz. 20:00 SET 3 – KRÓTKO! TOSIEK! Pokaz krótkometrażowych filmów konkursowych ok. 15 min.
Godz. 20:15 Z WNĘTRZA (bilety: 12 zł)
Reżyseria: Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan, Krystian Kamiński
Scenariusz: Cezary Grzesiuk, Krystian Kamiński
Zdjęcia: Zdzisław Beksiński, Zofia Beksińska, Tomasz Beksiński
Obsada: Zdzisław Beksiński, Zofia Beksińska, Tomasz Beksiński
Produkcja: Blue Dream Film/ Polska 2019
Czas trwania: 90 min.
Najpierw był 45-minutowy film Z wnętrza z 2013 roku, pokazany publicznie tylko raz w Sanoku, rodzinnym mieście Beksińskich. Cezary Grzesiuk i Tomasz Szwan stworzyli go z kilkudziesięciu godzin nagrań z kamery malarza Zdzisława Beksińskiego. Po premierze okazało się, że po słynnej rodzinie zapisków na taśmach wideo zostało więcej, bo aż 300 godzin. Trzeba było zacząć pracę od nowa. Intrygującego materiału znaleziono tak dużo, że wystarczyłoby na wieloodcinkowy serial (co zresztą planowano). Ostatecznie powstał jednak pełnometrażowy film. Poznajemy tu życie prywatne Beksińskich z pierwszej ręki. Kręcili wszyscy troje i robili to intuicyjnie, bezkompromisowo, również w chwilach, które raczej wypadałoby zachować dla siebie, nie zaś dla potomnych. Śmierć nestorki rodu, burzliwe i momentami rozpaczliwe negocjacje z marszandem Piotrem Dmochowskim czy rodzinne niesnaski. Kamera nie przeszkadzała Beksińskim w najtrudniejszych nawet chwilach. Dzięki temu możemy jeszcze głębiej wniknąć w ich niezwykłe życie codzienne.
Po projekcji spotkanie z twórcami filmu!
Konkurs filmów krótkometrażowych – rozstrzygnięcie!
Nagrody w III kategoriach – Najlepszy Film, Najlepsze Zdjęcia, Nagroda Publiczności
Jury konkursowe:
Przewodniczący:
Cezary Grzesiuk – Urodzony w 1963 roku polski montażysta, a także producent filmowy i reżyser. Właściciel studia Blue Dream Film i wykładowca w krakowskiej AMA Film Academy. Stały współpracownik Andrzeja Jakimowskiego, pracował także m.in. z Jerzym Kawalerowiczem, Janem Kidawą-Błońskim czy Jerzym Skolimowskim. Laureat licznych nagród, m.in. za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za Przystań (1997) Jana Hryniaka i Ogniem i mieczem (1999) Jerzego Hoffmana. W 2016 roku został odznaczony brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Wybrana filmografia:
1996 Nie ma przebaczenia / No Forgiveness
2004 Moje życie dla niego / My Life for Him
2011 Szerokie oko / Wide Eye
2014 Metr od świętości / One Meter of Holiness
2018 Niebieskie chachary / Blue Skallywags
Członkowie:
Tomasz Szwan – Sanoczanin. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2009 był pomysłodawcą ogólnopolskiego wydarzenia poświęconego Tomaszowi Beksińskiemu Love Never Dies, w ramach którego zrealizował krótkometrażowy film dokumentalny Doctor Jimmy pokazywany na 50 Krakowskim Festiwalu Filmowym. Współpracował m.in. przy książkach Magdaleny Grzebałkowskiej Beksińscy. Portret podwójny, Wiesława Weissa Tomek Beksiński. Portet prawdziwy oraz przy filmie Jana P. Matuszyńskiego Ostatnia rodzina.
Wybrana filmografia:
2019 Z wnętrza / From the Inside
Krystian Kamiński – Ukooczył kierunek reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2005-2007 brał udział w zajęciach Przedszkola Filmowego organizowanego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, w czasie których powstał film Chłód, pokazywany na 7. MFF Nowe Horyzonty. W 2015 zrealizował pełnometrażowy dokument Biało czerwoni z Chrząstawy pokazywany m.in. na festiwalach Docs Against Gravity czy Krakowskim Festiwalu Filmowym. W 2018 roku pracował (współpraca reżyserska i scenariuszowa) przy pełnometrażowym dokumencie Cezarego Grzesiuka Niebieskie Chachary pokazywanym m.in. na 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym, 9. Energa Camerimage czy 25. Minsk IFF „Listopad”.
Wybrana filmografia:
2015 Biało czerwoni z Chrząstawy
2019 Z wnętrza / From the Inside
Po projekcji filmu „Z wnętrza” oraz po spotkaniu z twórcami filmu nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom.
11.10.2019 r., piątek
Godz. 18:00 IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA (bilety: 18, 20 zł)
POKAZ PRZEDPREMIEROWY!
Reżyseria: Maciej Pieprzyca
Zdjęcia: Witold Płóciennik
Obsada: Dawid Ogrodnik, Piotr Adamczyk, Wiktoria Gorodeckaja, Jowita Budnik, Justyna Wasilewska
Muzyka: Leszek Możdżer
Produkcja: Polska 2019
Czas trwania: 119 min.
Dystrybucja: Next Film
„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.
Godz. 20:30 Centrum Kultury i Sztuki, sala Strakacza, bilety: 30 zł
Klub Jazzowy SWING – Koncert „Unfinished Story: Remembering Kosz”
w ramach współpracy z klubem jazzowym Swing odbędzie się koncert znakomitego tria jazzowego RGG (ostatnia grupa koncertowa Tomasza Stańki) – hołd muzyczny złożony Mietkowi Koszowi – „Unfinished Story: Remembering Kosz”.
12.10.2019 r., sobota, godz. 18:00 kinoteatr „Polonez”
na zamknięcie 8. Małego Festiwalu Filmów Polskich TOSIEK
„Domówka” – komedia koncertowa – Sonia Bohosiewicz!
to połączenie spektaklu komediowego, koncertu i improwizacji z aktywnym udziałem publiczności. To zabawna, pełna anegdot osobista podróż Soni Bohosiewicz do czasów minionej epoki i największych przebojów w historii polskiej piosenki.
8. mały Festiwal Filmów Polskich TOSIEK został zrealizowany przy współudziale finansowym:
📽 Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
📽 Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
📽 Polski Instytut Sztuki Filmowej
Partnerzy:
Klub Jazzowy SWING
Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. chor. Józefa Paczkowskiego w Skierniewicach – Mechanik Skierniewice
Parowozownia Skierniewice
7,145 total views, 1 views today