W styczniu 2022 zapraszamy na pokazy filmów krótkometrażowych ze zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych – istnego skarbca filmów dokumentalnych! Filmy wyprodukowane w WFO to szansa na spotkania z historią Polski powojennej – atrakcyjne w formie i treści, zrekonstruowane cyfrowo!
4.01.2022 – „Telewizja” (1953r.), reż. J. Star 21 min.
Film dokumentalny o charakterze popularno-naukowym na temat początków medium telewizji w Polsce w latach 50-tych XX wieku. Realizatorzy prezentują wynalazek jako najnowsze osiągnięcie techniki pośród znanych już wcześniej aparatów fotograficznych, czy radioodbiorników. Wyjaśniają czym jest przekaz telewizyjny, na czym polega jego działanie od rejestracji sygnału do jego emisji. Widzowi przybliżone zostały pojęcia fotokomórki, luminoforu, ikonoskopu, czy kinetoskopu. Wizyta w studiu przedstawia charakterystykę pracy w telewizji, a na przykładzie poszczególnych audycji i prowadzonych badań widzimy jej szerokie zastosowanie w nauce oraz w rozpowszechnianiu wiedzy i oświaty. W zdjęciach użyto między innymi fragmenty filmu naukowego nadawanego w ramach cyklu audycji Wszechnicy Telewizyjnej.
11.01.2022 – „Bóg stworzył świat i dał go człowiekowi” (1989r.), reż. Roman Dębski 17 min.
Bohaterem filmu jest przyroda Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i przedstawiciel pokolenia, które umiało współżyć z przyrodą w zgodzie i harmonii. Ludwik Mencwel – cytatem z Biblii określa swój stosunek do natury, której cząstkę stanowi. Współczesny człowiek burzy równowagę i harmonię przyrody proponując w zamian świat betonu i dymiących kominów.
18.01.2022 – „Mężczyźni” (1969r.), reż. Grzegorz Królikiewicz 9 min.
Debiut reżyserski Grzegorza Królikiewicza z r. 1969, dopuszczony do rozpowszechniania w r 1989. Film jest reportażem o czynnej służbie w LWP. Zdjęciom z męczących ćwiczeń na poligonie towarzyszy radosny komentarz (z off’u) o przyjemnościach służby w wojsku. Dokument Grzegorza Królikiewicza był trzymany na
półkach do 1989 r. Film rozpoczyna się pożegnaniem poborowych na stacji kolejowej, a kończy porankiem tuż po przysiędze wojskowej. Okres rekrucki to czas, w którym z chłopca wyrasta mężczyzna. Forma filmowa buduje tu wywód o stopniowym pozbywaniu się przez „chłopca” cech indywidualnych, aż w końcu należy on do mrowiska anonimowych „mężczyzn”.
25.01.2022 – „Dziewcę z ciortem” (1975r.), reż. Piotr Szulkin 14 min.
Jeden z pierwszych filmów utalentowanego reżysera oryginalnych filmów fabularnych Piotra Szkulkina, będący dobrym przykładem rożnorodności gatunkowej i tematycznej filmów realizowanych w Wytwórni Filmów Oświatowych. Jest to iscenizowana opowieść oparta na ludowej balladzie o charakterze moralitetu – jednym z najstarszych zabytków polskiej kultury ludowej. Przy wtórze wiejskiej kapeli śledzimy smutne losy
rozpustnej Kasi, która za swe niecne czyny zostaje porwana do piekła. Iscenizacja, obraz i scenografia stylizowane są na teatr jasełek, służący pouczeniu i przestrodze przed konsekwencjami „złego prowadzenia się”. Film nagrodzony na wielu festiwalach, między innymi: Mannheim 1976 („Złoty Dukat”), Kraków 1976 (Nagroda FIPRESCI).