CZARNY WĘGIEL, KRUCHY LÓD | 19 maja 19:30

Czarny węgiel, kruchy lód

(Bai ri yan huo)

2014, Chiny 

Czas trwania 106 min
Gatunek kryminał, dramat
Reżyseria Yi’nan Diao
Dystrybutor Aurora Films
Premiery kinowe   Polska 23 styczeń 2015
Świat 12 luty 2014
Opis W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji,
w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty
ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy
przewozowej.Po pewnym czasie okazuje się, że w sprawie
pojawiło siękilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety.

zwiastun
YouTube Preview Imagezdjęcia
 • Fan Liao
  Zhang Zili
   
  Lun Mei Gwei
  Wu Zhizhen
   
  Xuebing Wang
  Liang Zhijun
   
  Ailei Yu
  Kapitan Wang
   
  Jingyang Ni
  Lijuan Su
   
   
 • Yi’nan Diao
  reżyser
   
  Yi’nan Diao
  scenariusz
   
  Dong Jing Song
  zdjęcia
   
  Hongyu Yang
  montaż
   
  Vivian Qu
  producent
   
 • “Czarny węgiel, kruchy lód” to błyskotliwy, nastrojowy kryminał, nawiązujący do klasyków kina noir (reżyser wspomina o inspiracji „Sokołem maltańskim” i „Trzecim człowiekiem”) i przewrotnych gangsterskich filmów z Hong Kongu. W kilkunastu fabrykach, rozproszonych po całej prowincji, w transporcie węgla odnalezione zostają fragmenty ludzkiego ciała. Policja podejrzewa pracowników firmy przewozowej. Przy próbie aresztowania padają strzały – oprócz podejrzanych ginie dwójka policjantów. Prowadzący akcję Zhang Zili (nagrodzony aktorskim Niedźwiedziem Liao Fan) zostaje odsunięty od obowiązków. Pięć lat później, pogrążony w nałogu alkoholowym, trafia przypadkiem na dawnego współpracownika. Okazuje się, że w sprawie pojawiło się kilka nowych tropów, prowadzących do jednej kobiety – prześladowanej, a może chronionej przez tajemniczego mordercę.Czarny węgiel, kruchy lód (13)

 • 2014 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie / Złoty Niedźwiedź dla Najlepszego Filmu, Srebrny Niedźwiedź dla Najlepszego Aktora (Fan Lao)

  2014 – Festiwal Filmowy w Tribece 2014 – Festiwal Filmowy w Sydney

   

 • Jako autor wielu sztuk teatralnych, jest wiodącą postacią w chińskim teatrze awangardy. Ukończył Central Academy of Drama w Pekinie na wydziale literatury i scenopisarstwa. Jego dorobek obejmuje sztuki: A Fastrunner or Nowhere to Hide, Pavel Korchigan, and Comrade Ah Q. Ponadto, jest autorem scenariuszy: Spicy Love Soup, Shower, All the Way and Eternal Moment. Jako aktor wystąpił w niezależnym filmie All Tomorrow’s Parties w reżyserii Yu Likwai, który miał premierę w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes w 2003 roku.

  s

  Napisał i wyreżyserował w 2003 roku swój fabularny debiut Uniform, za który zdobył nagrodę Dragons & Tigers na Międzynarodowym Festiwalu  w Vancouver. Film był dystrybuowany w kilku krajach. Jest autorem scenariusza do swojego kolejnego filmu Night Train (2007), który tego samego roku miał premierę w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes. Film zdobył uznanie krytyków za swój minimalistyczny styl i miał dystrybucję w całej Europie. W roku 2014 napisał i wyreżyserował swój trzeci film Czarny węgiel, kruchy lód który zdobył Złotego Niedźwiedzia dla Najlepszego Filmu oraz Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Aktora.

zapowiedzirecenzje zwiastuny

 

 

 

 6,104 total views,  2 views today