W dniach od 4 do 8 grudnia 2013 r., odbył się w Warszawie
festiwal filmowy Grand OFF,
prezentujący najlepsze niezależne produkcje krótko i pełnometrażowe.
My zobaczymy replikę GRAND OFF w trzech częściach
- 1 część 30 stycznia o godz 19:00
- 2 część 31 stycznia o godz 19:00
- 3 część 01 lutego o godz 19:00
pokazy odbędą się w MOK -sala kameralna II piętro wstęp wolny Z a p r a s z a m y !!!
- Podczas dni festiwalowych zobaczyć było można 52 filmy z następujących krajów: Wietnam, Polska, Hiszpania, Australia, Niemcy, Rosja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Peru, Francja, Szwecja, Chorwacja, Szwajcaria, Belgia, Węgry, Indie, Iran, Holandia, Kanada, Wielka Brytania. Filmy nominowane były w 10 kategoriach: reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktor, aktorka, najlepsza fabuła, najlepszy dokument, najlepsza animacja oraz, od tej edycji, kostiumy i scenografia.
- Polska walczyła o statuetkę w następujących kategoriach: scenografia i kostiumy (Zabicie ciotki, reż. Mateusz Głowacki), Najlepsza Animacja (Danse Macabre, reż. Małgorzata Rżanek), Najlepszy Dokument (Joanna, reż. Aneta Kopacz), Zdjęcia (Jezioro, reż. Jacek Piotr Bławut), Scenariusz (Magma, reż. Paweł Maślona), Reżyseria (Chomik, reż. Bartek Ignaciuk) i Fabuła (Psubrat, reż. Maria Zbąska).
- Filmy nominowała i nagradzała Kapituła złożona z 74 reprezentantów środowisk filmowych w 28 krajach. Polskimi członkami Kapituły byli między innymi: Allan Starski, Roman Gutek, Magdalena Łazarkiewicz, Andrzej Kołodyński i Robert Gonera.
w 1 części zobaczymy filmy: SUNNY, LE CHAGRIN DES OGRESSES, DÉSOLÉE POUR HIER SOIR
w 2 części zobaczymy filmy: THE LAST PHOTO, KIKI OF MONTPARNASSE, GRANDPA&ME AND A HELICOPTER TO HEAVEN, CHOMIK, JEZIORO
w 3 części zobaczymy filmy: EFĺMERA, UN MONDE MEILLEUR, WHITE HORSE, PSUBRAT, LA VILLE LUMIERE
opis filmów:
- CHOMIK – BARTEK IGNACIUK (NAJLEPSZA REŻYSERIA)
- Reżyseria: Bartek Ignaciuk
- Czas trwania: 30′
- Kraj pochodzenia: Polska
Pewnej nocy, z wysokiego piętra starej kamienicy wypada chomik o imieniu Przemek. Przemek jest ukochanym pupilkiem pary staruszków – Pani Marii i Pana Wacława. Roztrzęsiona para znajduje Przemka w śmietniku pod oknami. Chomik ma przypięty do ramion spadochron z chusteczki, a na głowę wciśnięty kask z nakrętki od dezodorantu. Oznaki życia są bardzo mizerne. Autorem lotniczego eksperymentu okazuje się wnuczek starszych państwa – dziewięcioletni Krzyś. Jego rodzice zostawili go u dziadków na weekend. To błahe z pozoru zdarzenie wstrząśnie życiem małej społeczności. W kłopoty wplątuje się Weterynarz, Policjant (ojciec Krzysia, syn Marii i Wacława) oraz Bogu ducha winien sprzedawca ze sklepu zoologicznego. Po tym filmie, każdy zada sobie to ważne pytanie: ile wart jest chomik?
- PENNY DREADFUL – SHEAN ATKINSON (NAJLEPSZY SCENARIUSZ)
- Reżyseria: Shane Atkison
- Czas trwania: 18′
- Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone
Początkujący oszust angażuje się w porwanie dla okupu, ale porywa niewłaściwą dziewczynę.
- JEZIORO – ADAM PALENTA (NAJLEPSZE ZDJĘCIA)
- Czas trwania: 28′
- Kraj pochodzenia: Polska
„Cudza dusza – ciemny las” to kluczowa sentencja dla tego filmu. „Jezioro” opowiada historię mężczyzny, który po śmierci żony próbuje odkryć pozostawioną przez nią tajemnicę. To opowieść o zawikłanych relacjach międzyludzkich oraz o próbie odzyskania czasu straconego. Tytułowe jezioro oczarowuje swoim pięknem, ale nie dla każdego jest przyjazne. Potrzeba odnalezienia w sobie wygasłych emocji oraz nieopanowana chęć odkrycia tajemnicy jeziora, prowadzą głównego bohatera coraz głębiej w jego otchłań.
- LAPSUS – RICHARD RIFFAUD (NAJLEPSZY MONTAŻ)
- Reżyseria: Karim Ouaret
- Czas trwania: 30′
- Kraj pochodzenia: Francja
Terry to drapieżnik z zaburzeniami psychicznymi, a jego złowrogim placem zabaw jest publiczna pralnia. Sądzi, że jest bohaterem gangsterskiego komiksu, który właśnie czyta: „Terry Lawrance, gangster gentleman”. To właśnie wtedy pamięć zaczyna mu płatać figle. Terry staje się ofiarą nieznanego zjawiska, który literatura uważa za lapsus memoriae: pomyłkę pamięci.
- LE CHAGRIN DES OGRESSES – SABINE TIMOTEO (NAJLEPSZA AKTORA EX AEQUO)
- Reżyseria: Myriam Muller
- Czas trwania:29’38”
- Kraj pochodzenia: Luxemburg
Kraj: Luxemburg Marion odwiedza córkę, Céline, w szpitalu. Dziecko cierpi na nieuleczalny guz mózgu. Matka i córka nie widziały się od dłuższego czasu. Paul, ojciec, opiekuje się Céline i siedzi przy łóżku chorej. Kiedy na chwilę ją opuszcza, Marion zabiera córkę na krótką wycieczkę poza szpitalne ściany. Podróż za-bierze je na sam koniec nocy.
-
DÉSOLÉE POUR HIER SOIR – ANNE PARILLAUD (NAJLEPSZA AKTORA EX AEQUO)
- Reżyseria: Hortense Gélinet
- Czas trwania: 16′
- Kraj pochodzenia: Francja
Piętnastoletnia Leonore próbuje wieść normalne życie pomimo alkoholowego nałogu jej matki…
-
SUNNY – VINCENT KRüGER (NAJLEPSZY AKTOR)
- Reżyseria: Barbara Ott
- Czas trwania: 30′
- Kraj pochodzenia: Niemcy
Hajo niewiele myśli zanim spierze kogoś na kwaśne jabłko. Ma 19 lat i cechuje go agresja. Pół roku temu został ojcem. Musi opiekować się synem zamiast, jak do tej pory włóczyć się z kolegami i dobrze się bawić. Ale Hajo nie ma zamiaru zmieniać pieluch i bawić się w mamkę. Chce pracować i zarabiać pieniądze. Hajo knuje plan, który, jeśli się powiedzie, stawia jego syna w niebezpieczeństwie.
- WHITE HORSE – SERGEY SOLOVIEV (NAJLEPSZA FABUŁA EX AEQUO)
- Reżyseria: Sergey Soloviev
- Czas trwania: 28′
- Kraj pochodzenia: Rosja
1 stycznia 1986 r., Afganistan. Islamscy bojownicy przygotowują zasadzkę na samochód pełen sowieckich żołnierzy. Zanim Nikolay, główny bohater tej historii, umrze, zanurzy się w przeszłości, wspominając raz jeszcze wydarzenia ze swojego życia.
- PSUBRAT – MARIA ZBĄSKA (NAJLEPSZA FABUŁA EX AEQUO)
- Reżyseria: Maria Zbąska
- Czas trwania: 30′
- Kraj pochodzenia: Polska
Panabi to dwunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu, na którym rządzi Bocian. Bocian to największy bandyta i, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę.
- LA VILLE LUMIERE – PASCAL TESSAUD (NAJLEPSZA FABUŁA EX AEQUO)
- Reżyseria: Pascal Tessaud
- Czas trwania: 30′
- Kraj pochodzenia: Francja
Dwudziestoletni Stéphane mieszka z babcią niedaleko Paryża. Zgadza się na nawiązanie kontaktu z ojcem, który pracuje w znanej restauracji. Podejmuje w niej pracę jako kelner. Rozdarty między rodzinną historią i napięciami w pracy, chłopak będzie musiał dokonać wyboru…
- JOANNA – ANETA KOPACZ (NAJLEPSZY DOKUMENT EX AEQUO)
- Reżyseria: Aneta Kopacz
- Czas trwania: 45′
- Kraj pochodzenia: Polska
„Lubię dotykać życia. Mam tak odkąd pamiętam. Zatrzymuje mnie tu i teraz pisze Joanna – autorka popularnego bloga” „Chustka” Kobieta piękna, inteligentna, wrażliwa. Joanna smakuje każdą chwilę. Pomimo choroby i pomimo wyroku – rak, trzy miesiące życia. Swojemu pięcioletniemu synkowi obiecuje, że zrobi wszystko, aby być z nim jak najdłużej. Walczy. Dla Jasia prowadzi blog, w którym opisuje ich codzienność – prosto i trafnie. Dla wielu czytelników staje się ikoną uważnego, szczęśliwego życia. Film ukazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia. Rozgrywany w dyskretnych obserwacjach, nastrojowy, nieprzegadany, często zabawny. Prosty, zmysłowy, o przyglądaniu się chwili, o odchodzeniu i o miłości.
- GRANDPA&ME AND A HELICOPTER TO HEAVEN – ASA BLANCK; JOHAN PALMGREN (NAJLEPSZY DOKUMENT EX AEQUO)
- Reżyseria: Asa Blanck
- Czas trwania: 14′
- Kraj pochodzenia: Szewcja
Świat z całym jego humorem, ciepłem i miłością: głęboka przyjaźń pomiędzy chłopcem a obłożnie chorym dziadkiem. Starszy mężczyzna ma sekret, którym chce się podzielić z wnukiem; razem wyruszają w las na ich ostatnią wspólną przygodę.
- THE LAST PHOTO – LISA PASCALE (NAJLEPSZA ANIMACJA EX QEQUO)
- Reżyseria: Lisa Pascal
- Czas trwania: 8′
- Kraj pochodzenia: Austarlia
Opuszczając spokojną wioskę i udając się na wojnę, żołnierz powierza swojej młodej córce opiekę nad drogocennym aparatem fotograficznym. Gdy ojciec nie wraca z bitwy, córka wyrusza w niebezpieczną podróż, by go odnaleźć. Przemierza surrealistyczny, rozdarty wojną krajobraz. Film „Last Photo” korzysta z fotografii, by zgłębić relację ojciec-córka i spojrzeć na doświadczenie wojny okiem dziecka.
- KIKI OF MONTPARNASSE – AMÉLIE HARRAULT (NAJLEPSZA ANIMACJA EX QEQUO)
- Czas trwania: 14′
- Kraj pochodzenia: Francja
„Kiki z Montparnasse” była niestrudzoną muzą największych awangardowych malarzy początku XX wieku. Była legendą ekstrawaganckiego Montparnasse, gdyż wyzwoliła się od wizerunku prostej modelki i zamieniła w Królową Nocy: malarkę, autorkę satyrycznych rysunków dla prasy, pisarkę i piosenkarkę kabaretową.
- EFĺMERA – DAVID BENITEZ, DIEGO MODINO, JULIO TORRECILLA (NAJLEPSZA SCENOGRAFIA I KOSTIUMY EX AEQUO)
- Reżyseria: Diego Modino
- Czas trwania: 18′
- Kraj pochodzenia: Hiszpania
Alicia pragnie zostać baletnicą. Mieszkając w przytulnym wiatraku ze swoją babcią, niecierpliwie czeka na długo wyczekiwane przesłuchania. Jednak z dala od domu, świat nie jest tak idylliczny, jak by się mogło wydawać…
- UN MONDE MEILLEUR – SACHA FEINER BELGIUM (NAJLEPSZA SCENOGRAFIA I KOSTIUMY EX AEQUO)
- Reżyseria: Sacha Feiner
- Czas trwania: 23′
- Kraj pochodzenia: Belgia i Szwajcaria
Henry, posłuszny obywatel żyjący w bezlitosnej dyktaturze, zawsze pilnie pracował w Ministerstwie Donosów. Nagle reżim upada, a zimny świat, pełen technokracji i paranoi, staje się od razu sielskim i karykaturalnym pejzażem. Henry, przerażony brakiem zasad, od których był uzależniony, jako jedyny tęskni za dawnym reżimem. Nadal przestrzega reguł i kurczowo trzyma się bezużytecznej pracy, jakby stary porządek miał jeszcze wrócić…
GRAND OFF 2013 – rozdanie nagród

5,398 total views, 1 views today