Grawitacja 3D | 4 listopada 19:30

Grawitacja  734136113D

(Gravity) 2013, USA, Wielka Brytania 

 

Czas trwania 93 min
Gatunek science-fiction, thriller
Reżyseria Alfonso Cuarón
Dystrybutor Warner Bros. Entertainment Polska
Premiery kinowe   Polska 11 październik 2013
USA 04 październik 2013
Świat 28 sierpień 2013
Opis Dr Ryan Stone jest znakomitym inżynierem
medycznym, wraz z astronautą-weteranem
Mattem Kowalskim odbywającym swoją pierwszą
misję na statku kosmicznym.


 

Dr Stanisław Bajtlik

Projekcja filmu “Grawitacja” połączona  będzie z wykładem zatytułowanym Ziemia a kosmos wraz z pokazem multimedialnym, który poprowadzi Dr Stanisław Bajtlik – z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika przy Państwowej Akademii Nauk w Warszawie. Autor wykładu jest astrofizykiem, zajmuje się kosmologią. Pracował na uniwersytetach w Princeton, Kolorado i w Centrum Fizyki Teoretycznej w Trieście. Aktualnie pełni funkcję kierownika w Ośrodku Informacji Naukowej. Stanisław Bajtlik zajmuje się popularyzacją nauki, jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych i kilkuset artykułów, programów radiowych i audycji telewizyjnych o charakterze popularnonaukowym oraz książki Kosmiczny alfabet. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci w wielu miastach, jest członkiem Rady Programowej Warszawskiego Festiwalu Nauki.

zobacz zdjęcia ze spotkania


 

zwiastunmonitor32

YouTube Preview Imagezdjęciacamera32

 

600 km nad Ziemią temperatura
waha się od +126 do -100 stopni Celsjusza.

Dźwięk się nie rozchodzi.

Nie ma ciśnienia

ani tlenu.

 

Życie w kosmosie jest niemożliwe.

 

„Zawsze byłem zafascynowany kosmosem i jego eksploracją” — stwierdza Alfonso Cuarón, reżyser, producent oraz współautor scenariusza do thrillera Grawitacja. „Jest coś mitycznego i zarazem romantycznego w idei opuszczenia Matki Ziemi” — kontynuuje. „Jednak pod wieloma względami przebywanie w przestrzeni kosmicznej nie ma sensu, skoro życie toczy się tam w dole, na Ziemi”.

W tej chwili setki mil nad Ziemią, w stanie nieważkości, pracują ludzie, gdzie granica między życiem i śmiercią jest bardzo cienka. W ciągu ostatnich dziesięcioleci nieodłączne niebezpieczeństwa związane z lotami w kosmos wzrosły jeszcze bardziej od momentu, kiedy człowiek ośmielił się zapuścić ponad ziemską atmosferę… A do wzrostu tych zagrożeń przyczynili się sami ludzie. Odpady pozostałe po wcześniejszych misjach oraz nieczynne satelity utworzyły kosmiczne wysypisko, które w jednej chwili może doprowadzić do katastrofy. NASA nadała nawet nazwę temu zjawisku — Syndrom Kesslera.

„To prawdziwy problem. Każda upuszczona lub pozostawiona śruba czy jakaś niepotrzebna część porusza się z ogromną szybkością i jeśli, lub kiedy, się z czymś zderzy, tworzy się jeszcze więcej latających odłamków. Zagraża to życiu astronautów, funkcjonowaniu statków kosmicznych, a prawdopodobnie także nam wszystkim tutaj na Ziemi” — potwierdza David Heyman, który zajmował się produkcją filmu razem z Cuarónem.

 

Zdjęcia

Budżet filmu wyniósł około 80 milionów USD. Zdjęcia powstały w studiach Pinewood i Shepperton w Wielkiej Brytanii, efekty specjalne pod kierunkiem Tima Webbera w londyńskim Framestore. Efekty 3D w większości zaprojektował i nadzorował Chris Parks. Zdjęcia rozpoczęły się w Londynie w maju 2011 roku. W pierwszym zwiastunie filmu wybuchom towarzyszą efekty dźwiękowe, jednak w ostatecznej wersji filmu, zgodnie z wymogami realizmu, sceny katastrof mających miejsce w próżni odbywają się w ciszy (w próżni nie rozchodzi się dźwięk)

Nagrody

Podczas 86. ceremonii wręczenia Oscarów w 2014 r. film otrzymał siedem nagród:

  • najlepsza reżyseria: Alfonso Cuaron
  • najlepsza muzyka: Steven Price
  • najlepsze zdjęcia: Emmanuel Lubezki
  • najlepsze efekty specjalne: Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk oraz Neil Corbould
  • najlepszy montaż: Alfonso Cuaron oraz Mark Sanger
  • najlepszy dźwięk: Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead oraz Chris Munro
  • najlepszy montaż dźwięku: Glenn Freemantle

Otrzymał również 7 nagród Critics’ Choice a także nagrodę Złotego Globa w kategorii „najlepszy reżyser” dla Alfonso Caurona.

Film zdobył również nagrodę Future Film Festival Digital Award na MFF w Wenecji.

Efekty komputerowe z „Grawitacji”

YouTube Preview Image

 5,504 total views,  2 views today

Dodaj komentarz