(Gravity) 2013, USA, Wielka Brytania
Czas trwania | 93 min |
Gatunek | science-fiction, thriller |
Reżyseria | Alfonso Cuarón |
Dystrybutor | Warner Bros. Entertainment Polska |
Premiery kinowe | Polska 11 październik 2013 USA 04 październik 2013 Świat 28 sierpień 2013 |
Opis | Dr Ryan Stone jest znakomitym inżynierem medycznym, wraz z astronautą-weteranem Mattem Kowalskim odbywającym swoją pierwszą misję na statku kosmicznym. |

Dr Stanisław Bajtlik
Projekcja filmu “Grawitacja” połączona będzie z wykładem zatytułowanym Ziemia a kosmos wraz z pokazem multimedialnym, który poprowadzi Dr Stanisław Bajtlik – z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika przy Państwowej Akademii Nauk w Warszawie. Autor wykładu jest astrofizykiem, zajmuje się kosmologią. Pracował na uniwersytetach w Princeton, Kolorado i w Centrum Fizyki Teoretycznej w Trieście. Aktualnie pełni funkcję kierownika w Ośrodku Informacji Naukowej. Stanisław Bajtlik zajmuje się popularyzacją nauki, jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych i kilkuset artykułów, programów radiowych i audycji telewizyjnych o charakterze popularnonaukowym oraz książki Kosmiczny alfabet. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci w wielu miastach, jest członkiem Rady Programowej Warszawskiego Festiwalu Nauki.
600 km nad Ziemią temperatura
waha się od +126 do -100 stopni Celsjusza.
Dźwięk się nie rozchodzi.
Nie ma ciśnienia
ani tlenu.
Życie w kosmosie jest niemożliwe.
„Zawsze byłem zafascynowany kosmosem i jego eksploracją” — stwierdza Alfonso Cuarón, reżyser, producent oraz współautor scenariusza do thrillera Grawitacja. „Jest coś mitycznego i zarazem romantycznego w idei opuszczenia Matki Ziemi” — kontynuuje. „Jednak pod wieloma względami przebywanie w przestrzeni kosmicznej nie ma sensu, skoro życie toczy się tam w dole, na Ziemi”.
W tej chwili setki mil nad Ziemią, w stanie nieważkości, pracują ludzie, gdzie granica między życiem i śmiercią jest bardzo cienka. W ciągu ostatnich dziesięcioleci nieodłączne niebezpieczeństwa związane z lotami w kosmos wzrosły jeszcze bardziej od momentu, kiedy człowiek ośmielił się zapuścić ponad ziemską atmosferę… A do wzrostu tych zagrożeń przyczynili się sami ludzie. Odpady pozostałe po wcześniejszych misjach oraz nieczynne satelity utworzyły kosmiczne wysypisko, które w jednej chwili może doprowadzić do katastrofy. NASA nadała nawet nazwę temu zjawisku — Syndrom Kesslera.
„To prawdziwy problem. Każda upuszczona lub pozostawiona śruba czy jakaś niepotrzebna część porusza się z ogromną szybkością i jeśli, lub kiedy, się z czymś zderzy, tworzy się jeszcze więcej latających odłamków. Zagraża to życiu astronautów, funkcjonowaniu statków kosmicznych, a prawdopodobnie także nam wszystkim tutaj na Ziemi” — potwierdza David Heyman, który zajmował się produkcją filmu razem z Cuarónem.
Zdjęcia
Budżet filmu wyniósł około 80 milionów USD. Zdjęcia powstały w studiach Pinewood i Shepperton w Wielkiej Brytanii, efekty specjalne pod kierunkiem Tima Webbera w londyńskim Framestore. Efekty 3D w większości zaprojektował i nadzorował Chris Parks. Zdjęcia rozpoczęły się w Londynie w maju 2011 roku. W pierwszym zwiastunie filmu wybuchom towarzyszą efekty dźwiękowe, jednak w ostatecznej wersji filmu, zgodnie z wymogami realizmu, sceny katastrof mających miejsce w próżni odbywają się w ciszy (w próżni nie rozchodzi się dźwięk)
Nagrody
Podczas 86. ceremonii wręczenia Oscarów w 2014 r. film otrzymał siedem nagród:
- najlepsza reżyseria: Alfonso Cuaron
- najlepsza muzyka: Steven Price
- najlepsze zdjęcia: Emmanuel Lubezki
- najlepsze efekty specjalne: Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk oraz Neil Corbould
- najlepszy montaż: Alfonso Cuaron oraz Mark Sanger
- najlepszy dźwięk: Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead oraz Chris Munro
- najlepszy montaż dźwięku: Glenn Freemantle
Otrzymał również 7 nagród Critics’ Choice a także nagrodę Złotego Globa w kategorii „najlepszy reżyser” dla Alfonso Caurona.
Film zdobył również nagrodę Future Film Festival Digital Award na MFF w Wenecji.
Efekty komputerowe z „Grawitacji”

5,504 total views, 2 views today