III. SKIERNIEWICKI PLENER FILMOWY 2017

III. SKIERNIEWICKI PLENER FILMOWY 2017

termin: 14 lipca 2017 r. godz. 21:30

11 sierpnia 2017 r. godz. 21:30

miejsce: Bulwar Przyjaźni z Chatelaillon-Plage nad rzeką Łupią

temat przewodni: POLSKIE KINO OLDSCHOOL NAD RZEKĄ

14.07.2017 godz. 20:30 Spotkanie z reżyserem Markiem Piwowskim
Godz. 21:30 REJS prod. Polska, 1970r., czas 70 min., reż. Marek Piwowski

Na pokład wycieczkowego statku pływającego po Wiśle dostaje się pasażer na gapę. Kapitan bierze go za nowego instruktora kulturalno-oświatowego, a pasażer na gapę z ochotą wciela się w tę rolę. Organizuje spotkanie zapoznawcze, podczas którego rodzą się inicjatywy wielu imprez i zabaw. Ich uczestnicy prezentują żenujący poziom, a „kaowiec” coraz bardziej upaja się swoją rolą i zyskuje sojuszników wśród pasażerów o instynktach organizatorskich i kierowniczych. Trwają kolejno: święto kapitana, bal maskowy, quiz na inteligencję, zbiorowa gimnastyka, gra w salonowca – robi się coraz głupiej, coraz bezsensowniej, ale „kierownictwo” rejsu ogarnia coraz większy entuzjazm.

Ten film otacza legenda. Skąd bierze się siła tej improwizowanej w dużej mierze opowiastki o rejsie wycieczkowym parowcem po Wiśle? Przyczyn jest chyba kilka. Po pierwsze, krytyka wszelkiego zniewolenia, na tyle zawoalowana, że mająca walor satyrycznego uogólnienia. Po drugie, trudne do osiągnięcia w kinie wrażenie spontaniczności rozgrywających się przed kamerą wydarzeń. Wreszcie, udział niepowtarzalnych osobowości polskiego kina: Jana Himilsbacha, Zdzisława Maklakiewicza czy Stanisława Tyma. Wszak jest to jedna z najinteligentniejszych polskich komedii, uznana ostatnio w plebiscycie czytelników „Polityki” za najlepszy polski film wszechczasów.


11.08.2017 r.
Godz. 21:30 Przed projekcją filmu odbędzie się spotkanie z aktorką Ewą Szykulską HYDROZAGADKA, prod. Polska, 1970r. czas: 70 min, reż. Andrzej Kondratiuk

Tytułową zagadką jest niewytłumaczalne znikanie wody w Warszawie podczas największych upałów. Nad jej rozwiązaniem biedzi się naukowiec, profesor Milczarek. Pomaga mu nieustraszony detektyw As, który podejmuje nierówną walkę z tajemniczym, demonicznym przeciwnikiem, sprawcą całej wodnej afery. Trop prowadzi najpierw do ciemnego typa zwanego Plamą, a potem do egzotycznego Maharadży.

Swoją telewizyjną komedię Andrzej Kondratiuk utrzymał w konwencji groteski i parodii znanych filmów sensacyjnych i opowieści komiksowych. Większość gagów, postaci i humorystycznych sytuacji widzowie znają już z ekranów. Reżyser zadbał o to, by trzymać publiczność w napięciu, ale też zaserwować jej sporą dawkę rozrywki. Jest więc w filmie taniec brzucha i mężczyzna pojawiający się niespodziewanie w haremie, a także komiczny Maharadża Kaburu, którego odtwarza niezrównany Roman Kłosowski.

(opisy filmów na podstawie FilmPolski.pl)

Sponsorują nas: Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Filmoteka Narodowa, PISF, Spółdzielnia Bielany Bis, firma Print Service.

Zrealizowano przy współudziale finansowym Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych

 

 

 

 

 5,706 total views,  3 views today