KARSKI I WŁADCY LUDZKOŚCI | 22 wrzesień 19:30

Karski i władcy ludzkości

(Karski & The Lords of Humanity)

2014, Polska, USA 

Gatunek dokumentalny, animacja, wojenny
Reżyseria Sławomir Grunberg
Dystrybutor Kino Świat International
Premiery kinowe   Polska 24 kwiecień 2015
Opis Film „Karski i władcy ludzkości” (reż. Sławomir Grunberg)
to dokument zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej
unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane.
To film o o Janie Karskim – bohaterze Polskiego Państwa
Podziemnego, którego amerykański Newsweek uznał za
jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku.

UWAGA  spotkanie z reżyserem Sławomirem Grunbergiem

Seans odbędzie się na dużej sali
Seans jest bezpłatny dla nauczycieli oraz uczniów w ramach promocji Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej
dla pozostałych bilet 12 zł na 2 osoby

 

zwiastun
YouTube Preview Imagezdjęcia
 • brak informacji
 • Sławomir Grunberg
  reżyser
   
  Sławomir Grunberg
  zdjęcia
   
  Katka Reszke
  scenariusz
   
  Sławomir Grunberg
  scenariusz
   
  Matylda Kawka
  montaż
   
  Katka Reszke
  montaż
   
  Tomasz Niedźwiedź
  animacja
   
  Sławomir Grunberg
  producent
   
  Dariusz Jabłoński
  producent

   

 • Zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film wybitnego dokumentalisty, laureata prestiżowej nagrody EMMY,  Sławomira Grünberga . Historia Jana Karskiego  – bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, którego amerykański „Newsweek” uznał za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku.
  Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. „Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć” – donosił w tzw. „Raporcie Karskiego”, który oparty był głównie na wiedzy zdobytej przez Jana Karskiego jako naocznego świadka. Niestety, informacje o Holokauście, przemycone przez Karskiego na Zachód, znalazły się wówczas na 16. stronie „New York Timesa”. Kilka lat temu amerykański „Newsweek” uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia.

  Niekwestionowanym walorem filmu  Sławomira Grünberga  są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak KarskiIWladcyLudzkosci_10aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Wśród materiałów archiwalnych pokazane są nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki: „Karski – opowieść o emisariuszu” oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne. W filmie, oprócz archiwalnych nagrań samego Jana Karskiego, widzowie będą mieli okazję zapoznać się z wypowiedziami osób, które dobrze go znały, w tym m.in. słynnego amerykańskiego politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, oficjalnego biografa Winstona Churchilla Sir. Martina Gilberta oraz byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego.

   

  „Dla mnie Jan Karski był niezwykle odważnym i oddanym sprawie walki o równość, prawdę i sprawiedliwość młodym człowiekiem. Trzeba pamiętać, że gdy wybuchła wojna miał zaledwie 25 lat. Dostał propozycję, którą ogromny procent ludzi na jego miejscu by odrzucił. Jan Karski był człowiekiem, który w imię humanizmu skłonny był poświęcić swoje życie.

  Karski to bohater uniwersalny, ponadczasowy, który powinien stać się wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia na całym świecie. Młodzi ludzie z natury rzeczy poszukują sensu życia i właściwych wzorców moralnych, a ‘Karski i władcy ludzkości’, pokazuje, że warto sobie czasem stawiać banalnie może brzmiące pytanie: „Czy jako jednostka jestem w stanie zmienić świat?”.”

   Sławomir Grünberg , reżyser

 • Reżyserem filmu „Karski i władcy ludzkości” jest Sławomir Grünberg , wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Sławomir Grünberg jest zdobywcą prestiżowej nagrody Emmy za film School Prayer: A Community at War oraz laureatem nagrody Fundacji Guggenheim. Wygrał również konkurs im. Jana Karskiego, który nagradza filmy dokumentalne wykazujące się ‚odwagą moralną’ oraz otrzymał nagrodę DreamCatcher Award za poświęcenie i zaangażowanie w tworzenie filmów dokumentalnych. Festiwal Docboat 2009 nagrodził go prestiżową nagrodą dla międzynarodowej sławy dokumentalisty o polskich korzeniach. Wśród jego filmów znajdują się takie tytuły jak filmy: Portrety emocji, Santa Rosa, Coming out po polsku, Płonący facet czy Trans-Akcja. Wśród filmów poruszających tematykę polsko-żydowską znajdują się: Powroty Szymona, Wyrzutki, Perecowicze, oraz Uratowani przez deportację. Dwa filmy ze zdjęciami jego autorstwa uzyskały nominację do Oscara: Legacy i Sister Rose’s Passion.

zapowiedzirecenzjezwiastuny 

 6,051 total views,  16 views today