OSTATNIE GRANICE 27.08 – 30.08. 2018 r.

OSTATNIE GRANICE

XIII przegląd kina europejskiego

Termin: 27.08 – 30.08. 2018 r. godz. 20:00

XIII edycja OSTATNICH GRANIC- przeglądu kina europejskiego i…

Kolejna edycja przeglądu kina europejskiego – 4 dni z kinem ambitnym, nieoczywistym, wywołującym dyskusje. Przekraczać będziemy granice Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Półwyspu Iberyjskiego i… Kanady. Selekcja filmów objęła tytuły wyprodukowane w 2017 roku, natomiast większość premier, w polskich kinach, odbyła się w 2018 roku.

Hasło przewodnie XIII przeglądu brzmi: MIĘDZY RZECZYWISTOŚCĄ A ILUZJĄ, hasło otwarte na interpretacje, hasło bardzo kinowe – bo przecież za każdym razem, gdy siadamy w ciemnej kinowej sali granica między rzeczywistością a iluzją staje się bardzo płynna… Kino to również podróż w czasie i ożywianie już nie istniejącej rzeczywistości… Dlatego też jedną z propozycji dla widzów złaknionych filmowych perełek, taką perełkę pokażemy – przedwojenny film Michała Waszyńskiego „ABC miłości” z 1935 roku – mimo, że film powstał ponad 80 lat temu, dajemy się ponieść iluzji kina, opowiadanej historii, przenosimy się w czasie i wierzymy w to, co na ekranie…. Przyjrzymy się różnym płaszczyznom, na których styka się rzeczywistość i iluzja – bunt na zastaną powojenną rzeczywistość, odgrodzenie się od niej maskami, tworzenie własnego ja, na przekór otoczeniu i zemsta (Do zobaczenia w zaświatach). Zagłębianie się w świecie iluzji i tworzenie własnej nowej tożsamości, wyparcie się tożsamości kulturowej, religii (Książę i dybuk). Postać twórcy i wizjonera, który żyjąc iluzją pokazów, kreowania po woli oddalał się od rzeczywistości, która stała się nieodgadnionym tworem, od którego trzeba uciec (McQuenn). Legendarny reżyser, jeden z współtwórców „Latającego cyrku Monty Pythona” i jego legendarny projekt, który po 25 latach! od rozpoczęcia pracy nad produkcją trafia do kin! Jak mówi sam reżyser: Rozsądna osoba odpuściłaby sobie lata temu, ale czasami uparci marzyciele osiągają swój cel. Dziękuję więc wszystkim słabo opłacanym fantastom i wyznawcom, którzy pomogli mi sprawić, by to marzenie stało się rzeczywistością! – oczywiście mowa o Terrym Gilliamie. I sam mityczny Don Kichot z Manchy to postać, która walczy o prymat wyobraźni nad zdrowym rozsądkiem (Człowiek, który zabił Don Kichota).

Każda projekcja filmu będzie poprzedzona profesjonalną prelekcją. Do współpracy zaprosiliśmy prelegentów z kręgu krytyki filmowej oraz filmoznawstwa – to kolejna edycja, w której jednym z prelegentów jest student filmoznawstwa. Ostatnie Granice to także odkrywanie przyszłych filmowych znawców i krytyków, dla których jest to możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i przełamanie własnych granic.

Mamy nadzieję, że ciekawa tematyka oraz wypowiedzi grona fachowców i ich interpretacje filmów zainspirują do powstania konkursowych recenzji! Dlatego, tradycyjnie ogłaszamy:

KONKURS NA NAJLEPSZĄ RECENZJĘ!

Jak co roku przegląd kina europejskiego kończy się konkursem na najlepszą recenzję z wybranego filmu bądź filmów pokazywanych podczas przeglądu. Recenzje należy przesłać na adres e-mail: [email protected] lub osobiście przekazać do kasy Kinoteatru „Polonez”z dopiskiem „Recenzja – konkurs”. Termin dostarczenia prac to 14.09.2018 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 18.09.2018 przed seansem w ramach DKF „Eroica”. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu mailowego oraz telefonu kontaktowego. Nagrodami będą: DARMOWE KARNETY DKF „Eroica” na 30 wybranych seansów w sezonie 2018-2019 (do czerwca włącznie)!

Taka gratka! Zapraszamy do udziału!

Zrealizowano przy współudziale finansowym Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych

 


– 27.08.2018 poniedziałek  – DO ZOBACZENIA W ZAŚWIATACH  

Prelekcja: Kevin Kołeczekstudent II stopnia kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Uzyskał tytuł licencjata w 2017 roku na podstawie rozprawy na temat strategii autorskich w „Histoire(s) du cinéma” (1989-1999) Jeana-Luca Godarda. Jest autorem publikacji dotyczącej późnej twórczości Federico Felliniego, która ukaże się w tomie zbiorowym („Kino włoskie po 1980 roku”, red. Anna Miller-Klejsa, Diana Dąbrowska, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, w druku). Do kręgu jego naukowych zainteresowań należy szeroko pojęta kultura audiowizualna, a w szczególności archeologia kina oraz historia kinematografii włoskiej i francuskiej. Jego ulubionymi gatunkami filmowymi są puzzle film, mockument i wideo-esej.

reżyseria: Albert Dupontel

scenariusz: Albert Dupontel, Pierre Lemaitre

obsada: Nahuel Pérez Biscayart, Albert Dupontel, Laurent Lafitte

produkcja: Francja, Kanada 2017

premiera w Polsce: 17 sierpnia 2018 roku

gatunek: Komediodramat

czas: 117 min.

Ekranizacja epickiej powieści Pierre’a Lemaitre’a, uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów określanej mianem „małego Nobla”.

Listopad 1918. Kilka dni przed zawieszeniem broni Edward Péricourt, obiecujący artysta i syn milionera, ratuje życie skromnego urzędnika Alberta Maillarda. Swój wyczyn przypłaca straszliwym okaleczeniem. Obaj mężczyźni wcześniej nie mieli ze sobą nic wspólnego poza wojną, jednak bezsensowny rozkaz ataku wydany przez porucznika Pradelle’a na zawsze splata ich losy w węzeł nieszczęścia.

Jako weterani, Edward i Albert szybko pojmują, że dla powojennej Francji są tylko kłopotem. O wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, a nie ludzkie wraki, którym wojna zabrała wszystko.

I kiedy wydaje się, że obaj mężczyźni są już straceni dla świata, a triumfatorem będzie Pradelle, który ma zamiar zbić fortunę na zwłokach ofiar wojennych, przyjaciele wpadają na pomysł, który pozwoli im odwrócić kartę i wyrównać rachunki z ojczyzną.

Nagrody i festiwale:

2018 – CEZARY – trzynaście nominacji, pięć statuetek: najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze kostiumy, najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia

2018 – Kryształowe Globy – najlepszy film, najlepszy aktor: Albert Dupontel (nominacje)

2018 – Nagrody Lumiere – najlepszy film, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia (nominacje)

2018 – 24. Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW – Nagroda Publiczności

2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Angoulême

2017 – Festiwal Filmów Francuskich w Bienne

2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián – Nagroda Solidarności – Stowarzyszenia

 „Guipuzcoan Blood-donors” dla Alberta Dupontela

2017 – Festiwal Filmów Francuskich w Czechach

2017 – Festiwal Filmów Francuskich w Hongkongu

2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bratysławie

2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tajpej

Opis na podstawie materiałów dystrybutora.


– 28.08.2018 wtorek – KSIĄŻĘ I DYBUK 

Prelekcja: Łukasz Sapturadziennikarz Radia RSC, historyk

reżyseria: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski

scenariusz: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski

produkcja: Polska, Niemcy 2017

premiera w Polsce: 18 maja 2018

gatunek: Dokumentalny

czas: 80 min.

Filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznej ekranizacji „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często pisał od nowa własną biografię. Jedni zapamiętali go jako dystyngowanego arystokratę, męża włoskiej hrabiny, inni wspominają go jako utalentowanego reżysera, błyskotliwego producenta o homoseksualnej tożsamości.

„Książę i dybuk” otrzymał nagrodę Nos Chopina ex aequo dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Fundatorem Nagrody Nos Chopina jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Film otrzymał także Nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego w sekcji Venice Classics na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

„Książę i dybuk” otrzymał Warszawskiego Feniksa Nagrodę im. Antoniego Marianowicza dla najlepszego filmu polskiego na 14. MFF Żydowskie Motywy Motywy (Jewish Motifs IFF). Film otrzymał także nagrodę What theDoc! na festiwalu filmowym DocsBarcelona 2018.

Opis na podstawie materiałów dystrybutora.


– 28.08.2018 wtorek – DODATKOWA PROJEKCJA! –  przedwojenny film Michała Waszyńskiego –

ABC MIŁOŚCI – wstęp wolny

reżyseria: Michał Waszyński  

scenariusz: Marian Hemar

obsada: Adolf Dymsza, Maria Bogda, Kazimierz Krukowski,

produkcja: Polska1935

gatunek: Komedia romantyczna

czas: 60 min.

 

Wincenty Poziomka, niespełniony artysta utrzymujący się z pisania kucharkom listów miłosnych, dostaje w spadku po stryju pół sklepu spożywczego pod warunkiem, że zaopiekuje się trzyletnią Basieńką, wnuczką stryja. Wkrótce Poziomka doprowadza sklep niemal do bankructwa. Mimo to zatrudnia Helenkę, w której kocha się od dłuższego czasu. Sam zaś dzięki protekcji sąsiada – znanego artysty – spełnia swoje marzenie o scenicznym debiucie.

Niezapomniana komedia z udziałem znakomitego komika Adolfa Dymszy oraz utalentowanej i pięknej Marii Bogdy, która w plebiscycie w 1929 roku uznana została za najpiękniejszą Polkę. Po wojnie aktorka nie mogła kontynuować świetnie rozwijającej się kariery filmowej (zezwolono jej jedynie na udział w kameralnych formach teatralnych, z którymi wraz z mężem Adamem Brodziszem, sławnym filmowym amantem, objeżdżała kraj). Adolf Dymsza w roli zakochanego Wincentego Poziomki daje popis fantastycznej gry aktorskiej, pełnej zwariowanego humoru i wyczucia granic absurdu. W filmie wystąpił legendarny komik Kazimierz Krukowski (znany jako Lopek), niezbyt często pojawiający się na srebrnym ekranie, wszechstronnie utalentowany ulubieniec przedwojennych warszawskich kabaretów i bohater setek zabawnych dykteryjek.

Film wyróżnia bezpretensjonalny scenariusz genialnego Mariana Hemara i piosenka „Nic takiego” z muzyką Henryka Warsa, którą nucą wciąż kolejne pokolenia Polaków.

„Kazimierz Krukowski omal nie postradał swego słynnego nosa. Stało się to przy nakręcaniu »Abecadła miłości« w atelier na Trębackiej. Scena wyobrażała bójkę w sklepie spożywczym. Trzech drabów napada na Lopka i tarmosi go bez litości. W pewnej chwili napadnięty nakrywa głowę blaszanem pudłem, by osłonić się od gradu pocisków: kartofli, kapusty, kalafiorów itd. Trzeba trafu, że w blaszance była dziura, w którą trafił wydatny nos popularnego Lopka. Ostra blacha podcięła mu dolną część nosa. Przerwano scenę, i silnie krwawiąc, Krukowski udał się do garderoby, gdzie wezwany lekarz pogotowia opatrzył ranę i zatamował krew. Na pochwałę świetnego artysty należy dodać, że w dwie godziny potem, pomimo osłabienia z upływu krwi, scenę dokończył… Jeszcze jedno: K. Krukowski miał prawo żądać, żeby w tak ryzykownej scenie zastąpił go »double« (zastępca gwiazd). Tak robi się wszędzie. Ambitny jednak Lopek nie dał się wyręczyć. Kiedy musiano przerwać nakręcanie »Abecadła miłości« z powodu wypadku z nosem Lopka, rozległ się tubalny głos Dymszy: »Ładna produkcja, niema co! Nawet nosa zapasowego niema w rekwizytach«”.

„Kino”, 1935, nr 3.

Opis za: Repozytorium Cyfrowe FINA

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”

 jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko


– 29.08.2018 środa – MCQUEEN

Prelekcja: Kaja Klimek – publicystka popkulturowa. Jest absolwentką dziennikarstwa i kulturoznawstwa UJ oraz doktorantką UJ, gdzie przygotowuje pracę na temat remiksu w kulturze popularnej. W 2011 roku została wyróżniona w konkursie dla młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka. Pisze m.in. dla internetowego magazynu Dwutygodnik.com, współpracuje ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, jest też tłumaczem filmów i książek. Prowadziła Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP, a obecnie prowadzi Hashtag Warsztat – YouTube’owego vloga poświęconego popkulturze i

filmom.

reżyseria: Ian Bonhôte, Peter Ettedgui

scenariusz: Peter Ettedgui

produkcja: Wlk. Brytania 2018

premiera w Polsce: 20 lipca 2018

gatunek: Dokumentalny

czas: 111 min.

Wizjoner. Buntownik. Geniusz. Aleksander McQueen. Przyszedł znikąd i na zawsze odmienił świat mody. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Odważny i bezkompromisowy, McQueen zwykł mawiać: „Moje pokazy mody to sex, drugs and rock n’roll. Mają elektryzować. Wywoływać emocje. Szok i atak serca”. Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture?

Projektował dla brytyjskiej królowej i największych gwiazd, takich jak Rihanna czy Nicole Kidman.

U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie?

„McQueen” to oparta na faktach historia artysty – równie fascynująca, jak jego dzieła.

Opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury.

„Ten film, podobnie jak projekty McQueena, jest fascynujący, niepokojący i podszyty tragedią. Jeden z najlepszych w ostatnich latach obrazów o świecie mody. To nie jest film tylko dla znawców i fanów mody. W końcu McQueen nie był tylko projektantem, ale popkulturowym fenomenem.”

Screen Daily

„Dla wielu projekty McQueena były jak niezwykłe senne fantazje, a ten film uświadamia również ich znaczenie.”

Vogue

Opis na podstawie materiałów dystrybutora.


– 30.08.2018 czwartek –  CZŁOWIEK, KTÓRY ZABIŁ DON KICHOTA

Prelekcja: Diana Dąbrowska – filmoznawczyni, doktorantka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi zajęcia na kierunku Filmoznawstwo oraz Italianistyka. Specjalizuje się w kulturze filmowej i muzycznej Italii lat 60 i we włoskim kinie współczesnym. Jej teksty ukazały się m.in. w tomach zbiorowych (Od Manzoniego do Maraini, red. Anna Miller-Klejsa, Artur Gałkowski, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego 2012; Europejskie kino gatunków, red. Piotr Kletowski, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego 2016), Studiach filmoznawczych czy Ekranach. Stała współpracowniczka miesięcznika KINO. Współorganizatorka festiwali filmowych, m.in. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.

reżyseria: Terry Gilliam

scenariusz: Terry Gilliam, Tony Grisoni

obsada: Adam Driver, Jonathan Pryce, Stellan Skarsgård, Olga Kurylenko

produkcja: Hiszpania / Belgia / Portugalia/ Wlk. Brytania 2018

premiera w Polsce: 10 sierpnia 2018

gatunek: Przygodowy, Sci–Fi

czas: 132 min.

Po 25 latach walki z filmowymi wiatrakami „Człowiek, który zabił Don Kichota” – zwariowana komedia, a jednocześnie legendarny projekt współtwórcy „Latającego cyrku Monty Pythona” – wreszcie na dużym ekranie!

Johnny Depp, Ewan McGregor, Jack O’Connell, Robert Duvall, Michael Palin… to oni pracowali nad projektem marzeń Terry’ego Gilliama, któremu niepokorny reżyser („Monty Python i Święty Graal”, „Brazil”, „12 małp”, „Fisher King”, „Parnassus”) poświęcił ostatnich 25 lat życia. Niejednokrotnie przeciwności losu krzyżowały jego plany i przerywały produkcję. Jednak Gilliam okazał się być nie tylko szalonym wizjonerem, ale i człowiekiem

wielkiego uporu: pod koniec 2017 padł ostatni klaps na planie filmu. Jego długo wyczekiwana, ostateczna wersja trafiła prosto na finał tegorocznego MFF w Cannes, gdzie widzowie zgotowali Gilliamowi najdłuższą w historii owację dla filmu zamykającego imprezę.

„Człowiek, który zabił Don Kichota” to nieopowiedziana dotąd alternatywna wersja historii błędnego rycerza i jeden z najbardziej oczekiwanych filmów w historii kina. Po ćwierćwieczu rozpoczynania i przerywania, kręcenia i odkręcania, film w tradycji najbardziej zwariowanych i zupełnie nieprzewidywalnych komedii „Latającego

cyrku Monty Pythona” wreszcie trafia na ekrany kin.

Znudzony reżyser reklam (Adam Driver) zostaje wysłany na plan filmowy do Hiszpanii. Na skutek zaskakującego zbiegu wydarzeń trafia do małej wioski, gdzie jeden z mieszkańców (Jonathan Pryce) żyje w przekonaniu, że jest… Don Kichotem. Obu bohaterów połączy wkrótce seria zwariowanych przygód, które jednemu z nich pozwolą przewartościować swoje życie, a drugiemu zrealizować pozornie nierealne marzenia.

„Jakże nudnym miejscem byłby świat bez Terry’ego Gilliama.”

Peter Bradshaw, The Guardian

Opis na podstawie materiałów dystrybutora.


Regulamin konkursu na najlepszą recenzję w ramach XIII. Przeglądu Kina Europejskiego „Ostatnie granice”

Regulamin konkursu – Ostatnie granice

 3,193 total views,  1 views today