OSTATNIE GRANICE XIV przegląd kina europejskiego 26.08 – 29.08. 2019 r.

OSTATNIE GRANICE  XIV przegląd kina europejskiego

Termin:

26.08 – 29.08. 2019 r. godz. 20:00 Kinoteatr „Polonez”

Temat przewodni:

DROBINKI KSIĘŻYCOWEGO PYŁU 

Bliskość to tylko lżejsza forma obcości  

 

 

XIV edycja OSTATNICH GRANIC- przeglądu kina europejskiego i…

Kolejna edycja przeglądu kina europejskiego – 4 dni z kinem ambitnym, nieoczywistym, wywołującym dyskusje. Przekraczać będziemy granice m.in. Francji, Niemiec, Grecji, Węgier i… Izraela, USA, Kanady. Selekcja filmów objęła tytuły wyprodukowane w 2018/2019 roku, natomiast większość premier, w polskich kinach, odbyła się w 2019 roku.

Mamy nadzieję, że ciekawa tematyka i kosmiczne podróże – zarówno te dosłowne, jak i wewnętrzne oraz wypowiedzi grona fachowców i ich interpretacje filmów zainspirują do powstania konkursowych recenzji! Dlatego, tradycyjnie ogłaszamy:

KONKURS NA NAJLEPSZĄ RECENZJĘ!
Jak co roku przegląd kina europejskiego kończy się konkursem na najlepszą recenzję z wybranego filmu bądź filmów pokazywanych podczas przeglądu. Recenzje należy przesłać na adres e-mail: [email protected] lub osobiście przekazać do kasy Kinoteatru „Polonez” z dopiskiem „Recenzja – konkurs”. Termin dostarczenia prac to 13.09.2019r. Rozstrzygnięcie konkursu (wręczenie karnetu) nastąpi 17.09.2019 przed seansem w ramach DKF „Eroica”. Prosimy o podanie imienia, nazwiska, adresu mailowego oraz telefonu kontaktowego. Do zdobycia: DARMOWY KARNET DKF „Eroica” na 30 wybranych seansów w sezonie 2019-2020 (do czerwca włącznie)! Taka gratka! Zapraszamy do udziału!

regulamin konkursy do pobrania 


Pokaz przedpremierowy!

26.08.2019, godz. 20:00 poniedziałek – SYNONIMY

Prelekcja: Janusz Wróblewski krytyk filmowy, dziennikarz „Polityki” ”, sekretarz polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia krytyki filmowej FIPRESCI. Autor scenariuszy filmowych i książki „Magia kina”. Wieloletni rzecznik prasowy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

reżyseria: Nadav Lapid

scenariusz: Nadav Lapid, Haim Lapid

obsada: Tom Mercier, Quentin Dolmaire, Louise Chevillotte

produkcja: Francja, Izrael, Niemcy 2018

premiera w Polsce: 11 października 2019

gatunek: Dramat

czas: 123 min.

Laureat Złotego Niedźwiedzia oraz Nagrody FIPRESCI na festiwalu w Berlinie w 2019

Film opowiada historię młodego izraelskiego mężczyzny imieniem Yoav, który chcąc się odciąć od swojej przeszłości, decyduje się na wyjazd do Paryża. Początki w nowym mieście nie wyglądają jednak tak, jak mógłby sobie wyobrazić. Najprostszą drogą do tego, by zapomnieć o swojej ojczyźnie, jest porzucenie rodzimego języka. Stąd Yoav nie mówi ani słowa po hebrajsku, a francuską stolicę poznaje z nieodłącznym słownikiem w ręku. Nową tożsamość pomaga mu odkryć młoda francuska para, z którą bohater szybko się zaprzyjaźnia.

Opierając się na własnych doświadczeniach, Nadav Lapid zastanawia się nad tym, czy można w jednej chwili rozprawić się z przeszłością i narodzić się na nowo. „Synonimy” to angażująca, z każdą sceną coraz bardziej oryginalna tragikomiczna łamigłówka.

Opis na podstawie materiałów dystrybutora.


27.08.2019, godz. 20:00 wtorek – MIDSOMMAR. W BIAŁY DZIEŃ

Prelekcja: Kaja Klimek – publicystka popkulturowa. Jest absolwentką dziennikarstwa i kulturoznawstwa UJ oraz doktorantką UJ, gdzie przygotowuje pracę na temat remiksu w kulturze popularnej. W 2011 roku została wyróżniona w konkursie dla młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka. Pisze m.in. dla internetowego magazynu Dwutygodnik.com, współpracuje ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, jest też tłumaczem filmów i książek. Prowadziła Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP, a obecnie prowadzi Hashtag Warsztat – YouTube’owego vloga poświęconego popkulturze i filmom.

reżyseria: Ari Aster

scenariusz: Ari Aster

obsada: Florence Pugh, Will Poulter, Jack Reynor

produkcja: USA 2019

premiera w Polsce: 5 lipca 2019

gatunek: Horror

czas: 140 min.

dystrybucja: Gutek Film

Dani i Christian to młodzi Amerykanie, którym nie układa się w związku i ostatkami sił próbują ratować swoją relację. Rodzinna tragedia sprawia, że pogrążona w żałobie Dani postanawia dołączyć do Christiana i jego przyjaciół w wakacyjnej wyprawie na północ Szwecji. Tam, w odciętej od świata wiosce, raz na 90 lat obchodzone jest prastare święto związane z letnim przesileniem. Romantyczny wyjazd szybko przybiera okrutne i niepokojące oblicze. Sielskie krajobrazy staną się dla Dani i Christiana polem nierównej walki o ich związek i próbą pokonania własnych słabości.

„Midsommar. W biały dzień” to nowy film Ariego Astera, wizjonera współczesnego kina i jednego z najciekawszych młodych twórców. Tym razem stworzył mroczną baśń, rozgrywającą się w biały dzień.

Autorem zdjęć do „Midsommar. W biały dzień” jest polski operator, Paweł Pogorzelski.

Opis na podstawie materiałów dystrybutora.


28.08.2019, godz. 20:00 środa – LITOŚĆ

Prelekcja: Dawid Dróżdż – kulturoznawca, krytyk filmowy, redaktor „Kultury Liberalnej”, współpracował z „Wirtualną Polską”, „Czasem Kultury” i „Anywhere.pl”. Wyróżniony w konkursie dla młodych krytyków „Krytyk Pisze” organizowanym przez Festiwal Kamera Akcja. Laureat stypendium im. Leopolda Ungera.

reżyseria: Babis Makridis

scenariusz: Efthimis Filippou, Babis Makridis

obsada: Yannis Drakopoulos, Evi Saoulidou

produkcja: Grecja, Polska 2018

premiera w Polsce: 1 marca 2019

gatunek: Komediodramat / Czarna komedia

czas: 99 min.

dystrybucja: Madness

Przewrotna, czarna komedia o mężczyźnie, który czuje się szczęśliwy tylko kiedy jest nieszczęśliwy. Uzależniony od współczucia zrobi wszystko by wzbudzić je w innych. Drugi film Babisa Makridisa napisany wspólnie z Efthimisem Fillipou (nominowanym min. do Oscara za scenariusz „Lobstera”) zaskakuje oryginalnym obrazem, który swoją premierę miał na festiwalu w Sundance.

45-letni prawnik żyje ze swoim nastoletnim synem w zadbanym domu. Jest zdrowy, ma przyjemną aparycję i ogólnie dobrze mu się powodzi. Jego włosy są perfekcyjnie ostrzyżone i ufryzowane. Jednakże jego żona od wielu lat przebywa w prywatnej klinice. Jest w śpiączce po ciężkim wypadku. Smutek spowodowany tym wydarzeniem staje się dla prawnika centralnym punktem jego życia, dającym mu poczucie spełnienia, które staje się jego nawykiem. Jego smutek jest także powodem wszechobecnego współczucia ze strony otoczenia: jego sąsiadka piecze mu ciasto, pracownicy pralni dają mu zniżkę, a on dzieli emocjonalne chwile ze swoją współpracownicą. Jego życie nigdy nie było lepsze niż teraz kiedy jest smutnym, żałosnym człowiekiem. Pewnego dnia jego żona budzi się ze śpiączki. Jej powrót do domu radykalnie zmienia jego codzienne życie oparte na cierpieniu i współczuciu. Smutek jest teraz zastępowany radością, a jego serce przepełnione chęcią powrotu do poprzedniego stanu. Zaczyna wymyślać sposoby by przyciągnąć litość, którą tak się rozkoszował. Dopilnowuje by zniszczyć wszystkie szczęśliwe momenty życia. Czyni to jednak z taką frywolnością i naiwnością, że totalnie traci kontrolę nad samym sobą.

Autorem muzyki do „Litości” jest Mikołaj Trzaska.

Opis na podstawie materiałów dystrybutora.


Pokaz przedpremierowy!

29.08.2019, godz.20:00 czwartek –  GŁOS PANA

Prelekcja: Piotr Kotowski – Animator kultury filmowej, szef Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Bariera”. Organizator wielu przeglądów i imprez filmowych, także o charakterze ogólnopolskim. Zajmuje się publicystyką filmową i tłumaczeniem dialogów do filmów wchodzących na polskie ekrany. Od 1999r. wiceprzewodniczący Polskiej Federacji DKF, a od 2003 r. przewodniczący Stowarzyszenia Filmowego CinéEuropa. Członek jury na międzynarodowych festiwalach filmowych (Locarno, Karlowe Wary, Czelabińsk, Planete Doc Festival). Pomysłodawca i rektor otworzonej w 2000 r. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Ekspert Sieci Kin Studyjnych.

reżyseria: György Pálfi

scenariusz: (na podst. S. Lema): György Pálfi, Nagy V. Gergö, Zsofia Ruttkay

obsada: Csaba Polgár, Dia Kiss, Eric Peterson

produkcja: Francja, Kanada, Szwecja, USA, Węgry 2018

premiera w Polsce: 9 sierpnia 2019

gatunek: Dramat, Sci–Fi

czas: 108 min.

dystrybucja: Bomba Film

Młody mężczyzna poszukuje swego ojca – profesora matematyki Petera Hogartha, który zaginął podczas pracy nad tajnym projektem rządu Stanów Zjednoczonych.  Projekt ten dotyczył rozkodowania, przetłumaczenia i zrozumienia transmisji od inteligentnych istot pozaziemskich.

Będzie to szósty oraz największy projekt w karierze nagrodzonego Europejską Nagrodą Filmową filmowca. Reżyser znany jest ze swojego wyczucia do wprowadzania do swoich filmów groteski i surrealizmu.

“Głos Pana” to jedna z najbardziej wymagających pozycji w dorobku Lema, powieść filozoficzna o próbach zrozumienia zaszyfrowanego przekazu z kosmosu.

Ekranizowanie dzieł Lema zawsze było wyzwaniem dla twórców, również tak wielkich jak Andriej Tarkowski (“Solaris”, 1972). Próbowali tego także między innymi Andrzej Wajda (“Przekładaniec”, 1968), czy ostatnio w 2013 roku Ari Folman, twórczo interpretując “Kongres” ze wspaniałą Robin Wright w roli głównej.

Filmowy “Głos Pana” to węgiersko-kanadyjska koprodukcja (pod angielskim tytułem “His Master’s Voice”).

Opis na podstawie materiałów dystrybutora.

 

 

Zrealizowano przy współudziale finansowym Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych

 

 9,727 total views,  3 views today