POWRÓT DO MONTAUK | 9 stycznia

KUP BILET   

POWRÓT DO MONTAUK

cena biletu    12 zł
godzina    20:00
Org. tytuł    Return to Montauk
Czas    1 godz. 46 min. 
Produkcja    Niemcy
Gatunek    Dramat
Reżyseria    Volker Schlöndorff
Scenariusz    Volker Schlöndorff, Colm Toibin
Premiera    29 grudnia 2017 (Polska) 15 lutego 2017 (świat)
Opis  

zwiastun
zdjęcia 

 

 •   Stellan Skarsgård   Max  
    Nina Hoss   Rebecca  
    Susanne Wolff   Clara  
    Isioma Laborde-Edozien   Lindsey  
    Niels Arestrup   Walter  
    Malcolm Adams   Roderick  
    Bronagh Gallagher   Rachel  
    Matthew Sanders   Mark McDonald
 •   Volker Schlöndorff   reżyser
    Volker Schlöndorff   scenariusz
   
    Colm Toibin   scenariusz  
    Jérôme Alméras   zdjęcia
   
    Michael Bartlett   muzyka
   
    Caoimhin O’Raghallaigh   muzyka
   
    Max Richter   muzyka
   
    Max Frisch   materiały do scenariusza (książka)
   

   

 • Jeden mężczyzna i dwie kobiety. Co ich łączy? Banalny trójkąt miłosny i krótkotrwałe pożądanie, a może skomplikowana relacja, która nie może mieć szczęśliwego zakończenia? On – dojrzały i popularny pisarz z niezamkniętą przeszłością, szukający odkupienia, rozdarty miłością do dwóch kobiet. One – namiętne, nieznające kompromisów w relacji, dwa silne i wyraziste żywioły – ogień i woda. Wszyscy pragną jednego – prawdziwego i czystego uczucia, jednak błędy z przeszłości i skrywane tajemnice, nie pozwalają im na zbliżenie się do tego ideału. Czy ich los się odmieni, czy wybory których dokonają dadzą im szczęście? Prosty film o trudnej, ale prawdziwej miłości.

  W „Powrocie do Montauk” Schlöndorffa – że nie można wierzyć w to, co mówi pisarz. Max (Stellan Skarsgård) udowadnia to zresztą od początku: mówi pięknie, anegdoty z przeszłości zmienia niemal w narracyjnie przemyślane ballady. Przyjeżdża z Berlina do Nowego Jorku na promocję nowej powieści i lubi udawać, że otwiera się przed czytelnikami. Ale tak naprawdę przed nikim otworzyć się nie umie.

  O tym właściwie opowiada Volker Schlöndorff: o pisarzu, który otacza się kokonem fikcji i mitu, więc traci klucz do rozumienia prawdziwego życia – i prawdziwych ludzi.

  Inspiracją był wydany również w Polsce „Montauk” zaprzyjaźnionego z reżyserem Maxa Frischa (Schlöndorff już 16 lat temu adaptował na ekran jego powieść „Homo Faber”), autobiograficzne rozliczenie pisarza ze swoimi kobietami, kochankami, ale przede wszystkim damsko-męską grą, która stała się jego nałogiem.

  „W życiu najważniejsze są rzeczy, które się zrobiło i których nie można naprawić, ale też te, które można było zrobić, ale dziś jest na to za późno” – mówi filmowy Max czytelnikom, cytując wypowiedziane przed śmiercią słowa swojego ojca. W Nowym Jorku pisarz chce więc trochę przeszłość naprawić, a trochę spróbować drugiej szansy – to właśnie tu kilkanaście lat temu był przez krótki czas z kobietą, o której nigdy nie zapomniał.

  Rebecca (Nina Hoss) też o Maksie pamięta („Nigdy nie wyrzuciłam go z głowy”), chociaż życiowo jest zupełnie gdzie indziej – to ceniona prawniczka w prestiżowej kancelarii. Zgodzi się jednak z dawnym znajomym spotkać, spędzą razem – jak w powieści Frischa – czas na oddalonym dwie godziny jazdy od Nowego Jorku cyplu Long Island. Głównie po to, by zrozumieć, że są dla siebie już tylko mitem. „Spotkałem się z duchem” – mówi zresztą na koniec Max.

  Skarsgård uwodzi publiczność popisowymi, z lekka narcystycznymi opowieściami swojego bohatera, Nina Hoss w kluczowym monologu odsłania się, wychodzi z korporacyjnej skorupy.  (…)

  Paweł T. Felis – Gazeta Wyborcza

 • brak informacji

 3,213 total views,  1 views today