PRZEBOJE I OLDBOJE |16 czerwca 19:30

Przeboje i oldboje

(Revival)

2013, Czechy 

Czas trwania 115 min
Gatunek komedia, muzyczny
Reżyseria Alice Nellis
Dystrybutor Phoenix Film
Premiery kinowe   Polska 30 styczeń 2015
Świat 05 lipiec 2013
Opis Film „Przeboje i oldboje” (2013, reż. Alice Nellis)
to komedia opowiadająca o muzykach, którzy po 40
latach postanawiają reaktywować swój dawny zespół,
każdy kieruje się odrębną motywacją, a na dodatek
każdy a nich coś ukrywa.

zwiastun
YouTube Preview Imagezdjęcia
 • Bolek Polivka
  Václav
   
  Miroslav Krobot
  Karel
   
  Karel Hermanek
  Milan
   
  Marian Geisberg
  Otakar
   
  Zuzana Bydzovska
  Yvonne
   
  Vojtech Dyk
  Vojta
 • Alice Nellis
  reżyser
   
  Alice Nellis
  scenariusz
   
  Matej Cibulka
  zdjęcia
   
  Rudolf Biermann
  producent
   
  Filip Issa
  montaż
 • Nigdy to nie kończy.

  „Przeboje i Oldboje“ to nowa, pełna muzyki i humoru komedia Alice Nellis. Komedia uniwersalna, dodajmy. Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek i Marián Geišberg, byli muzycy z rockowego zespołu, który rozpadł się w roku 1972, postanawiają reaktywować zespół. Podejmując taką decyzję, każdy z nich ma inną motywację,bo każdy z nich ma własny bagaż życiowychdoświadczeń i problemów. Film nie jest tylko zabawną historią zespołu rockowego,który postanowił powrócić na muzycznąscenę, ale przede wszystkim opowieściąo skomplikowanym i pogmatwanym życiu poszczególnych członków zespołu.

   Przeboje i Oldboje“ to komedia o rockendrolu, i o jednym przekręcie, który się udał tylko dlatego, że się nie udał.“.., mówi reżyser Alice Nellis.

   Jeszcze raz porządnie….

   Smoke, to byli czescy Stonsi. Nie wiadomo dlaczego w roku 1972 doszło do rozpadu grupy i każdy z czterech muzyków poszedł własną drogą. Ich motywy reaktywowania zespołu też są różne – pieniądze, tęsknota za utraconą sławą, chęć pomocy koledze, czypotrzeba zabawy i szaleństwa. Alice Nellis jest jedną z niewielu współczesnych czeskich reżyserek, na której filmywidzowie po prostu czekają. Jak dotąd nigdy ich nie zawiodła. Jej komedie podobają się i krytykom, i widzom, co przecieżnie zdarza się zbyt często.

  Dobry zespół tworząprzeboje. Wszystkie piosenki Smoke są oryginalne, na potrzeby filmu skomponował je Jan Ponocný alias Cirkus Ponorka. W filmie widzimy go w roli niewidomego perkusity zespołu.

   Seks, narkotyki i rock’n’roll… a potem?

   Zespół rockowy to według schematugrupa młodych buntowników, która niszczy hotelowe pokoje, tkwi w oparach narkotykówi do swojego prywatnego samolotu zaprasza piękne fanki. Ci na topie, jak Kurt Cobain, Jim Morrison,Jimi Hendrix albo John Lennon, szybko umierają, pozostawiając po sobie nieśmiertelną legendę. Ale co w wypadku kiedy rockendrolowiecdożyje wieku emerytalnego? Właśnie o życiu zgorzkniałych, emerytowanych gwiazd opowiada Alice Nellis w „Przebojach i Oldbojach“. Co może się stać, kiedy się grupa podstarzałych rockerów znowu się spotka po latach? To nie są zabalsamowane supergwiazdy, które kondycjępodtrzymują za pomocą namiotów tlenowych, a wakacje spędzają na swoich prywatnych wyspach tropikalnych. To są normalni faceci z Moraw, albo

  z Pragi, których problemami są dokuczliwe żony, skomplikowane stosunki

  z dorosłymi dziećmi, długi, samotność i zapuszczone mieszkania w bloku. Co się wydarzy kiedy po latach znówspróbują wejść do tej samej rzeki? W każdym razie na pewno będzie to świetna zabawa.

   Pomysł i scenariusz: „ Too Odl to Rock’n 'roll…“

   Wszystkie filmy Alice Nellis mają coś wspólnego – fabuła koncentruje się wokół relacji rodzinnych. Czy są to relacje między rodzicami i dorosłymy dziećmi (Ene Due), między rodzeństwem i ich partnerami (Wycieczka), czy rodzinny kryzys (Tajemnice), albo niemożność posiadaniarodziny(Mamas & Papas, Perfect Days). Przeboje i Oldboje tylko pozornie takimi relacjami się nie zajmują. Zespół rockowy to przecież w jakimś sensie też rodzina–kilku facetów, których wspólną miłością jest pasja do big beatu.A nie tylko to. Jak w rodzinie mamy wzajemne sympatie i antypatie, stare krzywdy, wspólne wspomnienia, wyświechtane żarty i tajne sojusze.

  W wypadku zespołu Smoke jest to rodzina, która od dawna żyje w separacji. Zamiast kudłatych idolów młodzieżowego rocka widzimy starszych panów, którzy żyją wróżnych światach.Czy jeszcze potrafią coś razem wybuchowego zrobić, czy tylko stać ich na ledwo tlące się fajerwerki?

  Inicjatorem come back-u zespołu Smoke jest klawiszowiec Milan (KarelHeřmánek), który się bardzo stara o to, żeby wyglądać jak biznesmen, człowiek sukcesu, a może tylko młoda żona Ivanka (LucieŽáčková) zmusza go do tego? Na pierwszy rzut oka wygląda, że ma wszystko: studio nagrań, u boku zmysłową blondynkę za żonę, śliczną, malutką córeczkę i mnóstwomodnych koszulek do golfa. Szybkosię jednak ukazuje, że nie nadąża za życiem. Rola przystojniaka z sukcesem go przerasta. Gitarzysta Karel (Miroslav Krobot) do reaktywacji zespołu odnosi się sceptycznie. O każdym jego kroku decyduje jego partnerka życiowa Yvonne (Zuzana Bydžovská), toksyczna kobieta, która zapatrzona jest we wschodnie nauki, new age i ezoterykę. Karel odlat żywi się tylko domowym sposobem zmielonymiziarnami i chodzi w ubraniach z włókna konopnego. Jest pewien, że na powrót do rockowego szaleństwa Yvonne mu nie pozwoli.

  Basista Václav (Bolek Polívka) jest dobrym facetem z Moraw, który na pewno nie chciałby popsuć chłopakom planów. Niestety,przede wszystkim próbuje się odnaleźćw skomplikowanych relacjach z dorosłym synem Vojtą (Vojta Dyk), który ma swój popularny zespółDarkwerk, a na koncerty ojca z zespołem Smokepatrzy z niesmakiem.

  I wreszcie lider zespołu, wokalista Otakar (Marián Geišberg). Tylko on, chociaż już trochę zgrzybiały, nawet po trzydziestu latach wygląda i zachowuje się jak prawdziwy rockendrolowiec. Szaleństwo ma nadal w krwi, na koncertach zrzuca skórzaną kamizelkę, obnażając pierś… i przy okazji inne części ciała. Ale Oto ma swoją tajemnicę, którejnie chce zdradzić chłopakom.

  Ponadto wokół zespołu kręci się podejrzany menager (Richard Genzer), który z zespołem wiąże swoje plany, z czego muzycy nie zdają sobie sprawy i jego córka Miriam (Jenovéfa Boková), która nie chce być tylko marionetką w ręku ojca.

  Bohaterowie są w wieku krytycznym, kiedy człowiek musi zadecydować: albo jakoś dożyję, albo się wyzwolę bo: wreszcie będzie można cieszyć się życiem, nie ponosić odpowiedzialności za rodzinę, nie trzeba myśleć o przyszłości, nie trzeba się zastanawiać nad tym, czy nie palnęło się jakiejś głupoty. I po wielu latach młodośćpowraca,czyli ponownie stajemy się wolnymi”.., mówi Alice Nellis.

   Reżyserkę zainteresowała nie tylko możliwość nakręcenia filmu w środowisku muzyków, które sama dobrze zna, ale również temat, który uważa za istotny: kiedy się człowiek starzeje, nie oznacza to, że ma rezygnować ze swoich pasji, radości i pragnień. „Przypomniały mi się piosenki grupy Jethro Tull Too Old to Rock’n’roll, Too Young to Die. To jest czas, kiedy człowiek jest na wiele rzeczy już zastary, ale na śmierć jeszcze zamłody“…, tłumaczy Alice Nellis.

   O obsadzie: John Lennon, Mick Jagger i inni

   Alice Nellis lubi aktorów, a aktorzy lubią Alice Nellis. Widać to w jej filmach, w których od początku pojawiają się najwięksi czescy aktorzy (Iva Janžurová, Karel Roden, Ivana Chýlková, Zuzana Bydžovská) obok początkujących aktorów (Theodora Remundová, Natalia Volková), aż po osobistości, które w filmach występują tylko sporadycznie (Iva Bittová).

  „Mam szczęście do ludzi, których interesują te same tematy co mnie i lubią w tym grać. Kiedy aktorzy chcą grać, ja już dużo robić nie muszę. Moim największym zmartwieniem jest, żeby się ludzie razem czuli dobrze i żeby się rozumieli. Zespół Smoke powstawał powoli, staraliśmy się znaleźć takich aktorów, którzy do siebie pasują“…. mówi reżyserka.

   Przywitajcie na scenie czeskich Stonsów… przyszedł zespół SMOKE!!!

   Karel Heřmánek – klawiszowiec Milan

  Karlowi Heřmánkowi Alice Nellis zaproponowała wielką filmową rolę po ośmiu latach od czasu, kiedy zagrał w filmie Opowieści o zwyczajnym szaleństwie Petra Zelenki.

  Szukałam konkretnego typu bohatera, którywypełni skomplikowaną postać treścią. Patrząc na Karla Heřmánka zawsze miałam wrażenie, że to piękny facet, człowiek, który w normalnym życiu radzi sobie z wieloma rzeczami. Potrzebny mi był ktoś, komu można uwierzyć, że da radę mieć młodą żonę i dziecko, studio nagrań i przyjaciół. To właściwie najbardziej skomplikowana postać, a Karel potrafi zagrać wszystko”.., tłumaczy Alice Nellis. Karel Heřmánek w „Przebojach i Oldbojach”

  pokaże całą gamę możliwości: zestresowanego biznesmena, zmęczonego małym dzieckiema ojca, rockendrolowca, zdradzonego męża i bardzo, bardzo niezdarnego oszusta.

   Marián Geišberg – wokalista Otakar

  Czescy widzowie mogli go zobaczyć w thrillerze Nie znasz godziny…, na Słowacji jest bardzo znanym aktorem i folkowym piosenkarzem. Alice Nellis chciaław tej rolimieć autentycznego rockendrolowca.Znaleźć kogoś, kto w Czechach nie jest znany, nie było prostym zadaniem. „W tym wieku jest już trudne znaleźć kogoś zupełnie

  nowego, jeżeli to nie ma być amator, a na amatora nie było mnie stać. Więc kiedy przyjechałam na Słowację, sprawa szybko się wyjaśniła. Chciałam takiego czechosłowackiego „Micka Jaggera“, kogoś kto, wejdzie na scenę i porwie ludzi. Marian tą energie w sobie, miał w sobie wszystko czego oczekiwałam – duszę rockera, spokojnego uwodziciela, a jednocześnie beatnika.“

  Marián Geišberg sam śpiewa folk, ale do koncertów w filmie wniósł rockową drapieżność. Autorzy filmu od początku wiedzieli, że czwórka z zespołu Smoke będzie musiała naprawdę na żywo koncertować przed pełną salą w praskim SaSaZu, a Marian Geišberg z zadaniawywiązał się pierwszorzędnie. „Cały dzień potrafił skakać, biegać, krzyczeć i śpiewać. Utrzymać słuchaczy przez cały dzień w napięciu, to nie lada wyzwanie.“…, komentuje Alice Nellis.

   Miroslav Krobot – gitarzysta Karel

  John Lennon była dla Alice Nellis inspiracją postaci Karla – utalentowany introwertyk, wybitny muzyk, który jest duszą zespołu, chociaż niezupełnie jest świadom swojego talentu. „Jego trochę kamienna twarz i oszczędność w słowach doskonale pasowały do tego typu człowieka, który ma ogromny talent muzyczny, ale w normalnym życiu nie umie się odnaleźć.”

  Miroslav Krobot szukał inspiracji w innym z członków Beatlesów. „Mnie postać Karla najbardziej pasowała do George Harrisona,Miało to wyglądać tak, że z całego zespołu potrafi grać najlepiej, a muzyka jest jego obsesją.”

  Miroslav Krobot już z Alice Nellis współpracował przy filmie Tajemnice, gdzie zagrał małą rólkę ginekologa. Sam podobno żartuje, że „dzień spędził między nogami Ivy Bittovej”. „Bardzo sobie cenię i jego pracę reżyserską, to miły człowiek, przyjemne jest spotkać się z nim na planie, a to jest ważne.”.., dodaje reżyserka.

   Bolek Polívka – basista Václav

  Bolek Polívka dostał w Przebojach i Oldojach rolę trochę podobną do tej, którą mógł wykreować w dramacie Zapomniane światło: nareszcie przestał być wyeksploatowanym typem ekstrowertycznego komika i zagrał prowadzącego osiadły tryb życia, umiarkowanego, dobrodusznego Morawianina Václava, który stara się pogodzić ze świeżym wdowieństwem i szuka porozumienia z synem Vojtą. „Bolek jest świetnym aktorem, potrafi zagrać więcej niż tylko to, czego się od niego przeważnie oczekuje. Miałem z tego ogromną radość. On w tej swojejwstremięźliwości jest bardzo silny.“... mówi Alice Nellis.

   Muzyka: „Najwiekszy talet mieli WSZYSCY!“

  Autorem wszystkich piosenek zespołu Smoke jest Jan Ponocný, muzyk i jedyny członek jednoosobowej orkiestry Cikus Ponorka, który oprócz napisania muzyki do filmu, zagrał postać niewidomego perkusisty. Jan Ponocný z Alice Nellis współpracuje regularnie – skomponował muzykę do jej poprzednich filmów Mamas & Papas a Perfect Days. „Honza ma dar pisania muzyki, która człowiekowiwpadka w ucho. W wypadku Przebojów i Oldbojów miał za zadanie napisać piosenki, które stwarzają wrażenie, że już je słyszeliśmy. A kiedy już ich słuchaliśmy, a potem odtwarzaliśmy je na planie, zawsze nam poprawiały humor.“… mówi Alice Nellis.

  Jan Ponocný o muzyce do filmu Przeboje i Oldboje mówi: „Kiedy mi Alice powiedziała jak powinna brzmieć muzyka, byłem zachwycony. Miała to być muzyka fanów Stonsów, Kinks, a jednocześnie miała mieć trochę punkowe brzmienie. Kiedy usłyszałem o tej kombinacji, byłem naprawdę szczęśliwy, przecież muzyka sixties to moje dzieciństwo, słuchałem jej dzięki rodzicom. Gdy miałem piętnaście lat kochałem The Clash. Wszystkie te zespoły łączyły dwie rzeczy, które w muzyce najbardziej lubię,pewną chropowatość i melodię, to są też rzeczy, które się w muzyce nigdy nie starzeją.Jeśli więc chodzi o gatunek muzyczny, nie było żadnego problemu, taką muzykę mam już chyba w genach. Problem widziałem w tym, czy się mi uda napisać wystarczająco dobry repertuar nieistniejącego zespołu.“

  Autorem słów do muzyki jest przyjacieł Jana Ponocnego, John Riley, który inspiracjąbyły czeskie zespoływ lat 60-tych, śpiewające po angielsku.

 • Nominacja Czeski Lew 

  Najlepszy film

  Najlepsza aktorka Zuzana Bydžovská

  Najlepszy aktor Marián Geišberg

  Najlepszy aktor Miroslav Krobot

  Najlepsza aktorka drugoplanowa Jenovéfa Boková

  Najlepszy reżyser Alice Nellis

  Najlepszy scenariusz Alice Nellis

  Najlepsza muzyka Jan Ponocný

  Najlepszy dźwięk Matthew Gough, Viktor Ekrt

  Najlepszy montaż Filip Issa

  Najlepsze kostiumy Katarína Hollá

  Wygrana MFF w Karlowych Warach

  2013 Nagroda Publiczności Alice Nellis

 

zapowiedzirecenzjezwiastuny

 2,839 total views,  3 views today