23.01 – 26.01. 2018 Replika 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ godz. 20:00, bilet: 10 zł
23.01 godz. 20:00 „Siodło tureckie”
Reżyseria: Jusup Razykow
Scenariusz: Jusup Razykow
Muzyka: Aleksiej Artiszewskij
Zdjęcia: Jurij Michajliszyn, Jurij Kroczuk
Obsada: Walerij Masłow, Weronika Kuzniecowa, Witalij Dauszew, Ilja Kowriżnych, Sergiej Gienkin, Anna Bieleńkaja
Gatunek: dramat
Rok: 2017
Czas: 76 min
„Zespół pustego siodła tureckiego” to zaburzenia pracy układów nerwowego i hormonalnego. Cierpi na nie główny bohater filmu – były pracownik organów bezpieczeństwa państwowego, który na emeryturze z nudów i samotności zaczyna śledzić tych, których zachowanie rozbudza jego ciekawość i podejrzliwość.
Nagrody:
2017 Nagroda im. Mikaela Tariwerdiewa za najlepszą muzykę filmową, Dyplom Izby Krytyków i Znawców Filmowych na 28. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi
Reżyseria: Kantemir Bałagow
Scenariusz: Anton Jarusz, Kantemir Bałagow
Muzyka: Andriej Nikitin
Zdjęcia: Artiom Jemieljanow
Obsada: Daria Żowner, Olga Dragunowa, Artiom Cypin, Wieniamin Kac, Nazir Żukow
Gatunek: dramat
Rok: 2017
Czas: 118 min
Pełnometrażowy debiut fabularny ucznia Aleksandra Sokurowa. Akcja filmu, który oparty został częściowo na prawdziwych wydarzeniach, toczy się pod koniec lat 90. w Nalczyku. Nieznani sprawcy porywają młodego Żyda – syna właściciela warsztatu samochodowego. W centrum wydarzeń znajduje się jednak siostra porwanego– buntowniczka Iłana, która jako jedyna jest w stanie wyrwać swoich bliskich z opresji.
Nagrody:
2017 Nagroda FIPRESCI na 52. MFF w Cannes
2017 Nagroda za najlepszy debiut oraz Nagroda Izby Krytyków i Znawców Filmowych na 28. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi
25.01 godz. 20:00 „Przekonania”
Reżyseria: Tatiana Czystowa
Scenariusz: Tatiana Czystowa
Zdjęcia: Maria Falilejewa
Gatunek: film dokumentalny
Rok: 2016
Czas: 63 min
W Rosji prawo do zastępczej służby cywilnej po raz pierwszy zagwarantowała Konstytucja z 1993 roku. Według ustawy zasadniczej prawo do odmowy służby wojskowej mają teraz nie tylko osoby wierzące. Inni obywatele mogą zadeklarować jako przyczynę odmowy nie wiarę, ale swoje przekonania, przeciwstawne, niezgodne lub sprzeczne ze służbą wojskową: światopoglądowe, filozoficzne, moralno-etyczne, polityczne i inne. Próba skorzystania ze swojego obywatelskiego prawa w Rosji często przeradza się jednak w tragiczny konflikt Jednostki i Systemu, który mierzy wszystkich jedną miarą i który jest bezlitosny wobec tych, którzy próbują wyróżnić się z tłumu.
Nagrody i udział w festiwalach filmowych:
2016 Nagroda za najlepszy film dokumentalny z Europy Wschodniej na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Lipsku
2016 Nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny na Festiwalu Artdocfest w Moskwie
Przed projekcją filmu zapraszamy na spotkanie z Panem Jakubem Czajkowskim w ramach cyklu „Podróże bliższe i dalsze”!
Temat spotkania: „Szerokie tory – Koleją Transsyberyjską na Wschód” – godz. 18:00 sala kameralna CKiS – wstęp wolny !
26.01 godz.20:00 „Jak Witia Czesnok Lochę Sztyra do domu opieki wiózł”
Reżyseria: Aleksandr Chant
Scenariusz: Aleksiej Borodaczo
Zdjęcia: Daniił Fomiczew
Obsada: Jewgienij Tkaczuk, Aleksiej Sieriebriakow, Andriej Smirnow, Olga Łapszyna, Alina Nasibullina, Gieorgij Kudrenko, Roman Szaliapin, Natalia Wdowina
Gatunek: dramat
Rok: 2017
Czas: 90 min
Kino drogi w rosyjskim wydaniu. 27-letni Witka, którego dzieciństwo upłynęło w domu dziecka, marzy o ucieczce od „utrudniających mu życie” żony i syna. Nieznający rodzicielskiej miłości, niezdolny do okazywania ciepłych ludzkich uczuć, spotyka po latach ojca – kiedyś kryminalistę, a obecnie po prostu podstarzałego kalekę. Witka postanawia odwieźć ojca do domu opieki dla niepełnosprawnych, nie spodziewając się, jakie przygody i niebezpieczeństwa czyhają na nich po drodze.
Nagrody:
2017 Nagroda Główna programu „Na Wschód od Zachodu” na MFF w Karlowych Warach
Spotkanie z Panem dr Grzegorzem Szymczakiem – rusycystą, który wygłosi prelekcję przed filmem. Zapraszamy także na dyskusję po filmie, podsumujemy skierniewicką Replikę oraz porozmawiamy o współczesnym kinie rosyjskim.
dr Grzegorz Szymczak – (ur. w 1974 r.), rosjoznawca. Autor rozprawy doktorskiej Proza Wiktora Pielewina w kontekście rosyjskiego postmodernizmu. W latach 2005-2016 adiunkt w Instytucie Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykładał przedmioty poświęcone współczesnej Rosji, w tym „Nowe kino rosyjskie”. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych o współczesnej literaturze i kinematografii rosyjskiej. Zajmuje się teorią i praktyką przekładu literackiego oraz audiowizualnego. Tłumacz literatury rosyjskiej. Od 2008 roku stały współpracownik festiwalu „Sputnik nad Polską”.
Mały Sputnik – wstęp wolny
23.01 godz. 9:00 „Skarb” 6+
Reżyseria: Irina Wołkowa
Scenariusz: Marina Soczinskaja, Iwan Popow
Muzyka: Roman Cepielew
Zdjęcia: Konstantin Postnikow
Obsada: Rusłan Szczedrin, Jefrosinija Kusznir, Jewgienij Styczkin, Artiom Żymo, Natalia Koliakowa, Olga Sutułowa, Maksim Litowczenko
Gatunek: film familijny
Rok: 2015
Czas: 96 min
Gosza to inteligentny i ciekawski chłopiec mieszkający w niewielkim mieście. Wspólnie ze swoja moskiewską przyjaciółką Katią stara się wyjaśnić zagadkę pewnej kradzieży. Z miejscowego muzeum krajoznawczego skradziono bowiem medalion, który, jak głosi legenda, doprowadzić może do skarbu ukrytego przez Białego Rycerza. Dziwnym zbiegiem okoliczności na kilka dni przed kradzieżą, w miasteczku pojawił się cyrk objazdowy…
24.01 godz. 9:00 cykl filmów Jurija Norsztejna: 6+
BITWA NAD KERŻEŃCEM, 1971, 10 min
Film na motywach starej legendy i poematu symfonicznego rosyjskiego kompozytora Nikołaja Rimskiego-Korsakowa opowiada o niewidzialnym grodzie Kierżeńcu, który zniknął pod powierzchnią jeziora, aby uniknąć ataku najeźdźców tatarskich.
LISICA I ZAJĄC, 1973, 13 min
Fabuła filmu została oparta na motywach starej rosyjskiej baśni ludowej w interpretacji Władimira Dala.
CZAPLA I ŻURAW, 1974, 10 min
Żuraw i czapla chcą się pobrać, ale w związku z tym, że każde z nich miewa huśtawkę nastrojów i oboje są nieznośnymi narcyzami, nie uda im się stworzyć rodziny. On się oświadcza – ona odmawia, ona pożałowała – on już się rozmyślił. Tak i chodzą nieprzerwalne jedno za drugim.
JEŻYK WE MGLE, 1975, 11 min
Wieczorami Jeżyk odwiedzał swojego przyjaciela Niedźwiadka, żeby wspólnie z nim liczyć gwiazdy. Siadali zazwyczaj na kłodzie i, popijając herbatę, wpatrywali się w gwiaździste niebo. Pewnego razu, udając się do swojego przyjaciela, Jeżyk gubi się w gęstej mgle.
BAJKA NAD BAJKAMI, 1979, 29 min
To poetycki obraz o pamięci i o wspomnieniach, które bezustannie przywracają w świadomości reżysera obrazy wojny. W filmie wykorzystane zostały utwory J.S. Bacha i znane melodie z lat 30. XX wieku.
2,145 total views, 1 views today