Replika 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ | 23.01 – 26.01 2018.

 

23.01 – 26.01. 2018 Replika 11. Festiwalu Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ godz. 20:00, bilet: 10 zł


23.01 godz. 20:00 „Siodło tureckie”   

Reżyseria: Jusup Razykow

Scenariusz: Jusup Razykow

Muzyka: Aleksiej Artiszewskij

Zdjęcia: Jurij Michajliszyn, Jurij Kroczuk

Obsada: Walerij Masłow, Weronika Kuzniecowa, Witalij Dauszew, Ilja Kowriżnych, Sergiej Gienkin, Anna Bieleńkaja

Gatunek: dramat

Rok: 2017

Czas: 76 min      

„Zespół pustego siodła tureckiego” to zaburzenia pracy układów nerwowego i hormonalnego. Cierpi na nie główny bohater filmu – były pracownik organów bezpieczeństwa państwowego, który na emeryturze z nudów i samotności zaczyna śledzić tych, których zachowanie rozbudza jego ciekawość i podejrzliwość.

Nagrody:

2017 Nagroda im. Mikaela Tariwerdiewa za najlepszą muzykę filmową, Dyplom Izby Krytyków i Znawców Filmowych na 28. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi


24.01 godz. 20:00 „Bliskość”

Reżyseria: Kantemir Bałagow

Scenariusz: Anton Jarusz, Kantemir Bałagow

Muzyka: Andriej Nikitin

Zdjęcia: Artiom Jemieljanow

Obsada: Daria Żowner, Olga Dragunowa, Artiom Cypin, Wieniamin Kac, Nazir Żukow

Gatunek: dramat

Rok: 2017

Czas: 118 min   

Pełnometrażowy debiut fabularny ucznia Aleksandra Sokurowa. Akcja filmu, który oparty został częściowo na prawdziwych wydarzeniach, toczy się pod koniec lat 90. w Nalczyku. Nieznani sprawcy porywają młodego Żyda – syna właściciela warsztatu samochodowego. W centrum wydarzeń znajduje się jednak siostra porwanego– buntowniczka Iłana, która jako jedyna jest w stanie wyrwać swoich bliskich z opresji.

Nagrody:

2017 Nagroda FIPRESCI na 52. MFF w Cannes

2017 Nagroda za najlepszy debiut oraz Nagroda Izby Krytyków i Znawców Filmowych na 28. Otwartym Rosyjskim Festiwalu Filmowym „Kinotawr” w Soczi


25.01 godz. 20:00 „Przekonania”

Reżyseria: Tatiana Czystowa

Scenariusz: Tatiana Czystowa

Zdjęcia: Maria Falilejewa

Gatunek: film dokumentalny

Rok: 2016

Czas: 63 min      

W Rosji prawo do zastępczej służby cywilnej po raz pierwszy zagwarantowała Konstytucja z 1993 roku. Według ustawy zasadniczej prawo do odmowy służby wojskowej mają teraz nie tylko osoby wierzące. Inni obywatele mogą zadeklarować jako przyczynę odmowy nie wiarę, ale swoje przekonania, przeciwstawne, niezgodne lub sprzeczne ze służbą wojskową: światopoglądowe, filozoficzne, moralno-etyczne, polityczne i inne. Próba skorzystania ze swojego obywatelskiego prawa w Rosji często przeradza się jednak w tragiczny konflikt Jednostki i Systemu, który mierzy wszystkich jedną miarą i który jest bezlitosny wobec tych, którzy próbują wyróżnić się z tłumu.

Nagrody i udział w festiwalach filmowych:

2016 Nagroda za najlepszy film dokumentalny z Europy Wschodniej na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Lipsku

2016 Nagroda za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny na Festiwalu Artdocfest w Moskwie

Przed projekcją filmu zapraszamy na  spotkanie z Panem Jakubem Czajkowskim w ramach cyklu „Podróże bliższe i dalsze”!

Temat spotkania: „Szerokie tory – Koleją Transsyberyjską na Wschód” – godz. 18:00 sala kameralna CKiS – wstęp wolny !


26.01 godz.20:00 „Jak Witia Czesnok Lochę Sztyra do domu opieki wiózł”

Reżyseria: Aleksandr Chant

Scenariusz: Aleksiej Borodaczo

Zdjęcia: Daniił Fomiczew

Obsada: Jewgienij Tkaczuk, Aleksiej Sieriebriakow, Andriej Smirnow, Olga Łapszyna, Alina Nasibullina, Gieorgij Kudrenko, Roman Szaliapin, Natalia Wdowina

Gatunek: dramat

Rok: 2017

Czas: 90 min      

Kino drogi w rosyjskim wydaniu. 27-letni Witka, którego dzieciństwo upłynęło w domu dziecka, marzy o ucieczce od „utrudniających mu życie” żony i syna. Nieznający rodzicielskiej miłości, niezdolny do okazywania ciepłych ludzkich uczuć, spotyka po latach ojca – kiedyś kryminalistę, a obecnie po prostu podstarzałego kalekę. Witka postanawia odwieźć ojca do domu opieki dla niepełnosprawnych, nie spodziewając się, jakie przygody i niebezpieczeństwa czyhają na nich po drodze.

Nagrody:

2017 Nagroda Główna programu „Na Wschód od Zachodu” na MFF w Karlowych Warach

Spotkanie z Panem dr Grzegorzem Szymczakiem – rusycystą, który wygłosi prelekcję przed filmem. Zapraszamy także na dyskusję po filmie, podsumujemy skierniewicką Replikę oraz porozmawiamy o współczesnym kinie rosyjskim.

dr Grzegorz Szymczak – (ur. w 1974 r.), rosjoznawca. Autor rozprawy doktorskiej Proza Wiktora Pielewina w kontekście rosyjskiego postmodernizmu. W latach 2005-2016 adiunkt w Instytucie Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wykładał przedmioty poświęcone współczesnej Rosji, w tym „Nowe kino rosyjskie”. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych o współczesnej literaturze i kinematografii rosyjskiej. Zajmuje się teorią i praktyką przekładu literackiego oraz audiowizualnego. Tłumacz literatury rosyjskiej. Od 2008 roku stały współpracownik festiwalu „Sputnik nad Polską”.


Mały Sputnik – wstęp wolny

23.01 godz. 9:00 „Skarb”  6+

Reżyseria: Irina Wołkowa

Scenariusz: Marina Soczinskaja, Iwan Popow

Muzyka: Roman Cepielew

Zdjęcia: Konstantin Postnikow

Obsada: Rusłan Szczedrin, Jefrosinija Kusznir, Jewgienij Styczkin, Artiom Żymo, Natalia Koliakowa, Olga Sutułowa, Maksim Litowczenko

Gatunek: film familijny

Rok: 2015

Czas: 96 min      

Gosza to inteligentny i ciekawski chłopiec mieszkający w niewielkim mieście. Wspólnie ze swoja moskiewską przyjaciółką Katią stara się wyjaśnić zagadkę pewnej kradzieży. Z miejscowego muzeum krajoznawczego skradziono bowiem medalion, który, jak głosi legenda, doprowadzić może do skarbu ukrytego przez Białego Rycerza. Dziwnym zbiegiem okoliczności na kilka dni przed kradzieżą, w miasteczku pojawił się cyrk objazdowy…


24.01 godz. 9:00 cykl filmów Jurija Norsztejna: 6+

BITWA NAD KERŻEŃCEM, 1971, 10 min

Film na motywach starej legendy i poematu symfonicznego rosyjskiego kompozytora Nikołaja Rimskiego-Korsakowa opowiada o niewidzialnym grodzie Kierżeńcu, który zniknął pod powierzchnią jeziora, aby uniknąć ataku najeźdźców tatarskich.

LISICA I ZAJĄC, 1973, 13 min

Fabuła filmu została oparta na motywach starej rosyjskiej baśni ludowej w interpretacji Władimira Dala.

CZAPLA I ŻURAW, 1974, 10 min

Żuraw i czapla chcą się pobrać, ale w związku z tym, że każde z nich miewa huśtawkę nastrojów i oboje są nieznośnymi narcyzami, nie uda im się stworzyć rodziny. On się oświadcza – ona odmawia, ona pożałowała – on już się rozmyślił. Tak i chodzą nieprzerwalne jedno za drugim.

JEŻYK WE MGLE, 1975, 11 min

Wieczorami Jeżyk odwiedzał swojego przyjaciela Niedźwiadka, żeby wspólnie z nim liczyć gwiazdy. Siadali zazwyczaj na kłodzie i, popijając herbatę, wpatrywali się w gwiaździste niebo. Pewnego razu, udając się do swojego przyjaciela, Jeżyk gubi się w gęstej mgle.

BAJKA NAD BAJKAMI, 1979, 29 min

To poetycki obraz o pamięci i o wspomnieniach, które bezustannie przywracają w świadomości reżysera obrazy wojny. W filmie wykorzystane zostały utwory J.S. Bacha i znane melodie z lat 30. XX wieku.

 2,268 total views,  3 views today