SEKSMISJA | 28 października 19:30

SEKSMISJA plakatglowny_eb23835ab094aef

Czas trwania 119 min
Gatunek science-fiction, komedia
Reżyseria Juliusz Machulski
Dystrybutor (nieznany)
Premiery kinowe   Polska 14 maj 1984
Opis Akcja filmu rozpoczyna się w sierpniu 1991 roku.
Telewizja transmituje eksperyment, w którym Maks
i Albert, dobrowolnie poddają się hibernacji.
Budzą się dopiero w roku 2044. Od opiekującej

 

 

monitor32zwiastun

YouTube Preview Image

camera32zdjęcia

 

Nagrody i wyróżnienia

1984 – Nagroda Główna Jury dla Juliusza Machulskiego na FPFF w Gdyni
1984 – Nagroda za scenografię dla Janusza Sosnowskiego na FPFF w Gdyni
1984 – Złoty Talar (nagroda POLKINO) dla Juliusza Machulskiego Gdynia na FPFF w Gdyni
1984 – Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) w kategorii filmu fabularnego
1985 – Nagroda Przedsiębiorstwa Dystrybucji Filmów na FPFF w Gdyni
1985 – Nagroda Przedsiębiorstwa Dystrybucji Filmów na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie
1985 – Złota Kaczka dla Juliusza Machulskiego (przyznawana przez pismo „Film”) w kategorii Najlepszy Film Polski za rok 1984
1999 – 3 miejsce w ankiecie Najciekawsze filmy polskie XX wieku na „Koniec wieku” w ankiecie Polityki
2008 – Złota Kaczka w kategorii Polska Komedia Filmowa z okazji obchodów 100-lecia kinematografii polskiej (wg czytelników Filmu)
Film zajmuje 45. miejsce na liście 50 najlepszych filmów science fiction według użytkowników portalu IMDb (stan z 1 lipca 2010 r.)

Ciekawostki

Klienci pubu Pravda w Dublinie oglądają Seksmisję, 2006

  • Polska wersja została ocenzurowana, z tego powodu trwa o 3 minuty krócej niż w innych krajach. Usunięto fragment, gdy Maks mówi Kierunek: wschód. Tam musi być jakaś cywilizacja!. Była to aluzja do zależności władz PRL od ZSRR.
  • Na początku filmu Maks przed poddaniem się hibernacji pozdrawia wszystkich sympatyków hibernacji na całym świecie pokazując dwa palce wyciągnięte do góry. Była to aluzja do Solidarności.
  • Na pytanie Maksa Jaki dzisiaj jest dzień? doktor Berna odpowiada: 8 marca. Na tę datę przypada Dzień Kobiet. Na rok 2044 przypada natomiast 100. rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN.
  • W trakcie głosowania zgromadzenia kobiet w sprawie dalszego losu Maksa i Alberta można dostrzec błąd. Na tablicy świetlnej widać liczby 153:154, podczas gdy protokolantka zgromadzenia mówi o zwycięstwie naturalizacji w stosunku głosów 155 przeciwko 154.
  • Gazeta, którą Maks wyciąga z kalosza, nie została napisana po polsku. W tym języku są tylko nagłówki, a treść artykułów jest napisana w języku francuskim.
  • Gdy Albert i Maks stają przed sądem kobiet, strażniczki wyprowadzają ich z toalety i prowadzą do krzeseł. W pewnym momencie Albert wstaje, a strażniczka kładzie rękę na jego ramieniu. Gdy chwilę później kamera pokazuje ich od tyłu, widać, że strażniczka trzyma ręce z tyłu, a gdy ujęcie jest z przodu kolejny raz, widać że strażniczka ma rękę na jego ramieniu. Sytuacja ta powtarza się również później.
  • W scenie wyszukiwania najstarszej starowinki, na ekranie komputera zostaje wyświetlona lista nazwisk. W większości z nich można doszukiwać się powiązania do rzeczywistych postaci, w tym pisarzy, reżyserów i scenarzystów. Pojawia się także nazwisko „KWINTO”, nawiązujące do debiutu reżyserskiego Juliusza Machulskiego – Vabank. Ostatnią pozycją na liście jest nazwisko Juliusza Machulskiego uwikłane za pomocą języka angielskiego. Oryginalny zapis: „MAC HOOLSKEE”.
  • W odc. 3 pt. „Być dorosłym” serialu dla młodzieży Siedem życzeń z 1984 główny bohater, Darek, po spełnieniu kolejnego życzenia, przybiera ciało własnego ojca i w tym stanie wybiera się do kina na film Seksmisja, który był emitowany w czasie produkcji serialu. W ujęciach z sali kinowej widoczne są sceny z tego filmu.
  • Na motywach filmu, w 1991 roku w firmie LK Avalon powstała polska gra komputerowa A.D. 2044, która stała się wielkim przebojem wśród graczy.

 

 2,281 total views,  2 views today