SYN SZAWŁA | 1 marca 19:30 sala nr 1

Film na życzenie widzów

SYN SZAWŁA

Saul fia

Węgry 2015 | 107 min.
GATUNEK: Dramat
REŻYSERIA: László Nemes
DYSTRYBUTOR: Gutek Film
PREMIERA22 stycznia 2016 (Polska) 15 maja 2015 (świat)
OPIS: Pracujący w krematorium wiezień Auschwitz rozpoznaje wśród zwłok ciało swego syna. Za wszelką cenę, na przekór obozowej rzeczywistości, pragnie go godnie pochować.

foundation_play-circle_simple-black_512x512

ZOBACZ ZWIASTUN ­

zwiastun
YouTube Preview Image zdjęcia
 • Géza Röhrig Géza Röhrig   Saul  
  Levente Molnár Levente Molnár   Abraham Warszawski  
  Urs Rechn Urs Rechn   Oberkapo Biederman  
  Todd Charmont Todd Charmont   Brodaty więzień  
    Jerzy Walczak   Rabin Frankel  
    Gergö Farkas   Syn Saula  
    Balázs Farkas   Syn Saula  
  Sándor Zsótér Sándor Zsótér   Dr Miklos Nyiszli
 • László Nemes László Nemes   reżyser  
  László Nemes László Nemes   scenariusz  
    Clara Royer   scenariusz  
    Mátyás Erdély   zdjęcia  
  László Melis László Melis   muzyka  
    Matthieu Taponier   montaż  
    László Rajk   scenografia (scenograf)  
    Hedvig Kiraly   scenografia (dyrektor artystyczny)
 • Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando –oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady –na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

  Debiut 38-letniego László Nemesa –nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes –przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuło Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje zepickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

  „Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja iprodukcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa ipodziękował mu za film.

  „Syn Szawła” to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.syn szawła (5)

 • „Syn Szawła” to film bardzo ambitny, zrealizowany w sposób bardzo oszczędny. Wprowadza widza w sam środek obozu koncentracyjnego. Naszym celem było obranie ścieżki zupełnie innej niż wklasycznych dramatach historycznych, pokazujących szeroką perspektywę i wiele różnych punktów widzenia. Nie chcieliśmy opowiedzieć historii Holokaustu, tylko prostą historię jednego człowieka, znajdującego sięw straszliwej sytuacji.

  Rzecz dzieje się w ciągu dwóch dni z życia mężczyzny, który –zmuszony do porzucenia swojego człowieczeństwa –odkrywa szansę na zbawienie w próbie uratowania ludzkich zwłok. Przez cały czas trwania filmu towarzyszymy głównemu bohaterowi, widząc tylko jego bezpośrednie otoczenie. Stworzyliśmy organiczną przestrzeń filmową o ograniczonych proporcjach, oddających możliwości ludzkiej percepcji. Obraz o niskiej głębi ostrości, w narracji ciągła obecność elementów znajdujących się poza kadrem, ograniczony bohaterowi i widzom dostęp do informacji i tego, co widać –to były podstawy naszej strategii podczas realizacji „Syna Szawła”. Choć miejsca iwydarzenia staraliśmy się oddać tak wiernie zapisom historycznym, jak to tylko możliwe, to ten horror pokazujemy fragmentarycznie, zostawiając jak najwięcej miejsca dla wyobraźni widza. To Inferno, przez które podróżujemy,nie może być dostępne w całości oczom patrzącego, ale raczej powinno zostać zrekonstruowane w jego umyśle. Prowadzone w wielu językach dialogi w tej wieży Babel narodów również służą stworzeniu wrażenia, że trafiliśmy w sam środek czegoś nieludzkiego.

  Wierzę, że w tej mrocznej historii jest także sporo nadziei. Choć wydaje się, że moralność, wartości, religia zostały całkowicie porzucone,to nagle jeden człowiek zaczyna wsłuchiwać się wcichutki głos dobiegający z jego wnętrza. Głos namawiający go do pozornie daremnego ibezużytecznego uczynku, który jednak może pozwolić mu odnaleźć człowieczeństwo i sposób naprzetrwanie.syn szawła (3)

   

zapowiedzirecenzjezwiastuny

 2,694 total views,  3 views today