(Philomena)
Czas trwania | 94 min |
Gatunek | dramat, komedia |
Reżyseria | Stephen Frears |
Dystrybutor | Best Film |
Premiery kinowe | Polska 21 luty 2014 Świat 31 sierpień 2013 |
Opis |
Filomena Lee jest prostą, religijną Irlandką. |
Ta historia przynosi katalog problemów, jakimi żyją dziś światowe media: opresyjności Kościoła katolickiego, równouprawnienia gejów, rasizmu, wreszcie agresywności samych mediów (…) Żyjemy dziś w kilku czasach naraz – to, co za naszego dzieciństwa uchodziło za śmiertelny grzech, dziś jest aktem godnym pochwały. Naprzeciw siebie stają wrogie, wzajemnie potępiające się ideologiczne obozy. Postać Filomeny (mająca swój autentyczny, Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza |
- zwiastun filmu Tajemnica Filomeny

- galeria filmu Tajemnica Filomeny
- REŻYSER – STEPHEN FREARS
Jednogłośnie uznawany za jednego z najlepszych brytyjskich reżyserów, Stephen Frears zawsze w swojej twórczości czerpał z różnych stylów, tematów i gatunków. Wyrobił nazwisko pracując w telewizji, gdzie spędził pierwsze 15 lat zawodowej kariery. W połowie lat osiemdziesiątych zaczął swoją przygodę z kinem od filmu „Wykonać wyrok” (1984)
z Terencem Stampem, Johnem Hurtem i Timem Rothem. Rok później zrobił „Moją piękna pralnię” dla telewizyjnego Channel 4, która szybko trafiła na ekrany kinowe i zmieniła bieg jego kariery. Po zrobieniu „Sammy i Rosie puszczają się” oraz biografii „Nadstaw uszu” zaczął pracę w Hollywood, gdzie zrealizował między innymi „Niebezpieczne związki”
i „Naciągaczy” (za których otrzymał nominację do Oscara).
Po powrocie do Europy nakręcił „Berbecia” i „Furgonetkę” – Irlandzkie filmy oparte na opowiadaniach Roddy’ego Doyle’a. Następnie wrócił na chwilę do USA gdzie zrealizował „Krainę Hi-Lo” i „Przeboje i podboje”, po czym na dobre osiadł w Wielkiej Brytanii. Swoją wszechstronność Frears udowodnił, robiąc dwa skrajnie odmienne filmy – „Niewidocznych”, czyli realistyczne świadectwo życia imigrantów w Londynie i „Panią Henderson”, rozgrywającą się w świecie teatru nostalgiczną komedię nominowaną do Oscara. Kolejną nominację do tej nagrody zdobył za „Królową”. Następne jego produkcje to „Chéri”
i „Tamara i mężczyźni”. Wyprodukowany przez HBO dokument Frearsa „Muhammad Ali’s Greatest Fight”, opowiadający o walce słynnego boksera z wymiarem sprawiedliwości
po tym, jak Ali odmówił służby wojskowej w Wietnamie, był pokazywany poza konkursem podczas tegorocznego festiwalu w Cannes.
Jedna z najbardziej uznanych i uwielbianych aktorek współczesnych czasów urodziła się
w Yorkshire. Na początku związała swoją karierę z teatrem, występując z Royal Shakespeare Company, na deskach National Theatre i w legendarnym Old Vic. Odnosiła też sukcesy w rolach telewizyjnych. Duży sukces odniosły komediowe serie w których brała udział: „A Fine Romance” (występowała w nim u boku męża, zmarłego w 2001 roku Michaela Williamsa) i „Z biegiem lat”. W międzyczasie występowała w filmach kinowych, ale sławę przyniosła jej dopiero rola królowej Wiktorii w „Jej Wysokości Pani Brown” (1997) i królowej Elżbiety I w rok późniejszym „Zakochanym Szekspirze” – filmie, który przyniósł jej Oscara. Dench zdobyła także 10 nagród BAFTA. Swoją popularność przypieczętowała przyjmując rolę M w serii o Jamesie Bondzie, w którą wcieliła się sześciokrotnie, ostatnio w „Skyfall”. W 1970 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego, a w 1988 została Damą Imperium Brytyjskiego.
Steve Coogan znany jest doskonale ze swoich ról komediowych i twórczości pisarskiej, szczególnie jako autor i odtwórca legendarnej roli Alana Partridge’a. Jego kariera aktorska trwa już blisko 20 lat. Debiutował w „Indianin w Kredensie”(1995), następnie wcielił się w Kreta w „O czym szumią wierzby”. Często współpracuje z Michaelem Winterbottomem, pojawiał się m.in. w filmach „Tristram Shandy: Wielka Ściema”, „24 Hour Party People”
i w „Prawdziwej Historii Króla Skandali”. Steve wystąpił też ostatnio w swojej najdłużej odtwarzanej roli w filmie „Alan Partridge: Alpha Papa”.
5,217 total views, 2 views today