Tajemnica Filomeny 15 kwietnia 20:30

 Tajemnica Filomeny87790455

 (Philomena)

Czas trwania 94 min
Gatunek dramat, komedia
Reżyseria Stephen Frears
Dystrybutor Best Film
Premiery kinowe   Polska  21 luty 2014 
Świat  31 sierpień 2013
Opis

Filomena Lee jest prostą, religijną  Irlandką.
Jako młoda dziewczyna  zaszła w ciążę i
zhańbiona  została odesłana do klasztoru.
Tam urodziła dziecko, które zakonnice oddały
do adopcji. 50 lat później Filomena
postanawia odnaleźć syna.

Ta historia przynosi katalog problemów, jakimi żyją dziś światowe media: opresyjności Kościoła katolickiego, równouprawnienia gejów, rasizmu, wreszcie agresywności samych mediów (…)

Żyjemy dziś w kilku czasach naraz – to, co za naszego dzieciństwa uchodziło za śmiertelny grzech, dziś jest aktem godnym pochwały. Naprzeciw siebie stają wrogie, wzajemnie potępiające się ideologiczne obozy. Postać Filomeny (mająca swój autentyczny,
żywy odpowiednik) łamie w zaskakujący sposób światopoglądowe stereotypy: jest – jak Elżbieta II – poza ideologicznymi podziałami. „Konserwatywnie lewicowa”. Wierząca
i otwarta. Poszukująca prawdy i zdolna do wybaczenia.

Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

 

  • zwiastun filmu  Tajemnica Filomeny
YouTube Preview Image
  • galeria filmu  Tajemnica Filomeny
  •  REŻYSER – STEPHEN FREARSMV5BMTE5MDk4NjgxOF5BMl5BanBnXkFtZTYwNTE4MjUz._V1_SY317_CR3,0,214,317_

Jednogłośnie uznawany za jednego z najlepszych brytyjskich reżyserów, Stephen Frears zawsze w swojej twórczości czerpał z różnych stylów, tematów i gatunków. Wyrobił nazwisko pracując w telewizji, gdzie spędził pierwsze 15 lat zawodowej kariery. W połowie lat osiemdziesiątych zaczął swoją przygodę z kinem od filmu „Wykonać wyrok” (1984) 

z Terencem Stampem, Johnem Hurtem i Timem Rothem. Rok później zrobił „Moją piękna pralnię” dla telewizyjnego Channel 4, która szybko trafiła na ekrany kinowe i zmieniła bieg jego kariery. Po zrobieniu „Sammy i Rosie puszczają się” oraz biografii „Nadstaw uszu” zaczął pracę w Hollywood, gdzie zrealizował  między innymi „Niebezpieczne związki”
i „Naciągaczy” (za których otrzymał nominację do Oscara).

Po powrocie do Europy nakręcił „Berbecia” i „Furgonetkę” – Irlandzkie filmy oparte na opowiadaniach Roddy’ego Doyle’a. Następnie wrócił na chwilę do USA gdzie zrealizował „Krainę Hi-Lo” i „Przeboje i podboje”, po czym na dobre osiadł w Wielkiej Brytanii. Swoją wszechstronność Frears udowodnił, robiąc dwa skrajnie odmienne filmy – „Niewidocznych”, czyli realistyczne świadectwo życia imigrantów w Londynie i „Panią Henderson”, rozgrywającą się w świecie teatru nostalgiczną komedię nominowaną do Oscara. Kolejną nominację do tej nagrody zdobył za „Królową”. Następne jego produkcje to „Chéri”
i „Tamara i mężczyźni”. Wyprodukowany przez HBO dokument Frearsa „Muhammad Ali’s Greatest Fight”, opowiadający o walce słynnego boksera z wymiarem sprawiedliwości
po tym, jak Ali odmówił służby wojskowej w Wietnamie, był pokazywany poza konkursem podczas tegorocznego festiwalu w Cannes.

  • JUDI DENCH jako FILOMENAJudy-Dench

Jedna z najbardziej uznanych i uwielbianych aktorek współczesnych czasów urodziła się
w Yorkshire. Na początku związała swoją karierę z teatrem, występując z Royal Shakespeare Company, na deskach National Theatre i w legendarnym Old Vic. Odnosiła też sukcesy w rolach telewizyjnych. Duży sukces odniosły komediowe serie w których brała udział: „A Fine Romance” (występowała w nim u boku męża, zmarłego w 2001 roku Michaela Williamsa) i „Z biegiem lat”. W międzyczasie występowała w filmach kinowych, ale sławę przyniosła jej dopiero rola królowej Wiktorii w „Jej Wysokości Pani Brown” (1997) i królowej Elżbiety I w rok późniejszym „Zakochanym Szekspirze” – filmie, który przyniósł jej Oscara. Dench zdobyła także 10 nagród BAFTA. Swoją popularność przypieczętowała przyjmując rolę M w serii o Jamesie Bondzie, w którą wcieliła się sześciokrotnie, ostatnio w „Skyfall”. W 1970 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego, a w 1988 została Damą Imperium Brytyjskiego. 

  • STEVE COOGAN jako MARTIN SIXSMITH Steve Coogan court case

Steve Coogan znany jest doskonale ze swoich ról komediowych i twórczości pisarskiej, szczególnie jako autor i odtwórca legendarnej roli Alana Partridge’a. Jego kariera aktorska trwa już blisko 20 lat. Debiutował w „Indianin w Kredensie”(1995), następnie wcielił się w Kreta w „O czym szumią wierzby”. Często współpracuje z Michaelem Winterbottomem, pojawiał się m.in. w filmach „Tristram Shandy: Wielka Ściema”,  „24 Hour Party People”
i w „Prawdziwej Historii Króla Skandali”. Steve wystąpił też ostatnio w swojej najdłużej odtwarzanej roli w filmie „Alan Partridge: Alpha Papa”.

 5,217 total views,  2 views today