V. Skierniewicki Plener Filmowy 2019

V. Skierniewicki Plener Filmowy 2019

Hasło przewodnie: filmoGRANIE

 


05.07 godz. 22:00 – Bulwar Przyjaźni, nad rzeką Łupią –

„W rytmie Kuby”  reż. T.G. Herrington, Danny Clinch, prod. Kuba, USA 2018, czas: 82 min.

Wyrusz w muzyczną podróż po kraju, gdzie każdy jest młody, a muzyka porywa do tańca.  To świetny i pozytywny dokument, pełen kubańskich dźwięków i klimatu rodem z hawańskich klubów.

„W rytmie Kuby” opowiada historię słynnego nowoorleańskiego zespołu „Preservation Hall Jazz Band”, który odtwarza swoje muzyczne korzenie i odkrywa połączenie, które przebiega znacznie głębiej niż można to sobie wyobrazić.

Dołącz do zespołu, który przemierza Kubę w poszukiwaniu rodzimej muzyki. Muzyki, która przyczyniła się do powstania jazzu w Nowym Orleanie. Zobacz, jak spotkania z najbardziej kultowymi muzykami Kuby prowadzą do spontanicznej i uduchowionej współpracy.

„W rytmie Kuby” to triumf ludzkiego ducha. Używając muzycznego języka wzywa nas do tego, abyśmy zrozumieli, że wszyscy jesteśmy tacy sami. To muzyczny most  w świecie, w którym budowane są mury. 


2.08 godz. 21:30  – w ogrodzie Muzeum Historycznego Skierniewic

Pokaz filmu niemego z muzyką na żywo do klasycznego dzieła kinematografii:

„Zaginiony świat” Reż: Harry O. Hoyt , USA 1925 r. Muzyka na żywo –  Zespół The Washing Machine, czas trwania: ok. 70 min.

 

Ta wyjątkowa podróż do zamierzchłych czasów kinematografii, stanowi prawdziwą gratkę zarówno dla koneserów kina, fanów muzyki oraz tych wszystkich, którzy zastanawiają się, jak wyglądały filmy w czasach, gdy kino nie znało technologii 3D, komputerowych efektów specjalnych, koloru, a przede wszystkim – nie znało dźwięku. Tym samym zabieramy widzów w magiczną podróż do pierwotnych czasów kinematografii. Repertuar naszych pokazów skierowany jest do odbiorców w każdym wieku.

Muzyka ilustrująca obraz, łączy w sobie szeroką gamę gatunków, nadając blisko stuletnim dziełom zupełnie nową jakość.

Nasze pokazy doceniła publiczność i organizatorzy wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. prestiżowych festiwali „CinEast” w Luxemburgu, „Święto Niemego Kina” – Kin oIluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie, „Festiwal Filmów Kultowych w Katowicach”, „Forum Kina Europejskiego Cinergia”, Festiwal „Nieme Na Żywo”, „Festiwal Media i Szuka”, a także renomowanych obiektów kulturalnych.

„Zaginiony Świat” to pierwszy w historii kina film, w którym główną rolę grają efekty specjalne. Dziś, gdy kino zdominowane jest przez superprodukcje, w których aż roi się od generowanych przez komputery efektów, trudno nam sobie wyobrazić, jak wielkim przeżyciem dla widzów w 1925 roku było zobaczenie na dużym ekranie niesamowitego zaginionego świata, zamieszkanego przez prehistoryczne stwory…

Paleontolog, profesor George Challenger utrzymuje, że w głębi amazońskiej puszczy znajduje się nieodkryty płaskowyż zamieszkany przez ostatnie ocalałe okazy dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Jeden z londyńskich dzienników postanawia sponsorować wyprawę do „Zaginionego Świata, która ma dostarczyć niezbitych dowodów na ich istnienie. Gdy wyprawa dociera na miejsce pogłoski okazują się prawdą. Zespół badawczy odnajduje niezbadany świat pełen groźnych dinozaurów i innych stworzeń. Sielanka nie trwa jednak długo. Uwięzieni na płaskowyżu członkowie ekspedycji muszą stanąć oko w oko z prehistorycznymi bestiami… Tym samym rozpoczyna się walka o przetrwanie.

Film okazał się jedną z najbardziej kasowych produkcji swojej epoki. „Zaginiony Świat” był także pierwszym filmem wyświetlanym na pokładzie samolotu. Premierowy pokaz filmu odbył się w kwietniu 1925 roku. Prace nad obrazem trwały siedem lat.

 


17.08, godz. 21:00 w ogrodzie Muzeum Historycznego Skierniewic

Projekcja filmu „La La Land” oraz potańcówka do muzyki na żywo w wykonaniu Skierniewickiej Orkiestry Dętej

„La La Land”, reż. Damien Chazelle, USA 2016, czas filmu: 126 min.

Romantyczna komedia z dwójką najgorętszych młodych aktorów Hollywood – Emmą Stone i Ryanem Goslingiem.

Reżyser obsypanego nagrodami „Whiplash” tym razem przedstawia muzyczną opowieść w znacznie lżejszym tonie.

Na tle kolorowego i tętniącego życiem Los Angeles rozgrywa się romantyczna historia dwojga marzycieli – Sebastiana i Mii, którzy próbują zrealizować swoje sny o karierze w showbiznesie.

Chłopak spotyka dziewczynę i razem wyruszają na podbój miasta wielkich gwiazd, łamiąc przy okazji wszelkie konwencje codziennego życia. „La La Land” zabiera widzów w podróż tętniącą energią, piosenkami oraz tańcem. Film jest urzekającą wizualnie odą do przepychu i nieśmiertelnych emocji klasyków kina i zarazem listem miłosnym do Los Angeles, miasta wielkich marzeń.

 

Organizatorzy: Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach oraz Muzeum Historyczne Skierniewic

                                                 

 

 30,631 total views,  2 views today